2012. április 30., hétfő

Epertorta - Kittike névnapjára



Öcsém kislányának, Kittikének a névnapjára sütöttem ezt a gyümölcstortát. Mivel eperszezon van, ráadásul  hirtelen beköszöntött ez a nagy meleg , így erre a könnyű hűsítő süteményre esett a választásom.



Hozzávalók:
( 29 cm-es gyümölcstorta formához)

4 db tojás
8 dkg olvasztott vaj
18 dkg kristálycukor
15 dkg liszt
2 kk. sütőpor




Töltelék:

1 csom. vanília pudingpor
5dl tej
5 ek. kristálycukor
5 dkg vaj

eperlekvár a lap megkenéséhez

50 dkg friss eper


1 csom. Dr. Oetker express tortazselé ( piros)

Elkészítés:

A tojások sárgáját a cukorral jól kikeverjük, óvatosan hozzáadjuk a nem túl forró olvasztott vajat, majd a sütőporral elkevert lisztet. Végül hozzáforgatjuk a felvert tojásfehérjehabot. Vajazott-lisztezett gyümölcstortaformába öntjük és 20-25 perc alatt készre sütjük. a formában hagyjuk kihülni, és akkor könnyedén kijön belőle.
Amíg hül a lap, elkészítjük a krémet, 5 dl tejből, 5 ek. cukorból pudongot főzünk, és még melegen belekeverünk 5 dkg vajat. Ettől selymesebb, krémesebb lesz, és jobban tapad a piskótához. 
A tortalapot először megkenjük eperlekvárral , én Kaldeneker féle Levendulás eperdzsemet használtam, ettől még pikánsabb lett az íze. Erre jön a vaniliakrém, majd a tetejét kirakjuk a megmosott felszeletelt eperrel " tetőzsindely"-szerűen.



Végül elkészítjük a zselét az utasításnak megfelelően, 2,5 dl hideg vízzel, kézi habverővel elkeverve és rácsorgatjuk az eperszemekre a torta közepétől kiindulva.



Hűtőbe tesszük és megvárjuk amíg a zselé megdermed. Jó étvágyat hozzá ! :)


2012. április 23., hétfő

Napközis ( menza ) piskóta - csokiöntettel



A napközis vagy más néven menza piskóta, szerintem mindenki kedvence. Már alig vártuk a suliban, hogy ez legyen az ebéd, de a munkahelyi menzán is kedvelt sütim volt. Nem tudom manapság létezik-e, de ma valahogy eszembe jutott és a tavaszi spárgaleves után második fogásnak elkészítettem. Nem mondom, hogy hipp-hopp elkészül, kicsit munkaigényes, de mindenképpen megéri a fáradozást, ha másért nem hát nosztalgiából ! :-)


Először készítünk egy vizes piskótát, amit én nagyon egyszerűen úgy tanultam Anyukámtól, hogy ahány tojás, annyi evőkanál víz, és dupla cukor, dupla liszt, kevés sütőpor. Azért részletesen is leírom, a képen látható nagy ( 35x27cm) tepsihez való mennyiséget.

Hozzávalók :

8 db tojás
8 evőkanál víz
16 ek. cukor
16 ek. liszt
fél csomag sütőpor

A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját a cukorral jól kikeverjük és apránként hozzáadjuk a vizet is. A lisztet összekeverjük a sütőporral és lassan szitálva hozzáadjuk ( keverjük) a sárgájához, majd óvatosan beleforgatjuk a felvert tojásfehérjét.
Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük és előmelegített sütőben, magas fokozaton kezdjük sütni kb. 5 percig, majd mérsékelt tűzön kb. 15-20 perc, amíg a teteje szép barnás nem lesz. Sütés közben a sütőt nem szabad nyitogatni, mert összeesik a piskóta, és mikor elkészül akkor is csak fokozatosan szabad kivenni. Először csak a sütőajtót résnyire, aztán lenyitjuk és pár perc múlva vesszük ki.
Az öntetnél most a legegyszerűbb változatot csináltam, és ami a leginkább hasonlít az igazi napközisre .

Hozzávalók :

1 csomag csokipudingpor
1 csomag vaníliáscukor
2-3 evőkanál kakaópor
8 dl tej
5 evőkanál porcukor

5 dl tejet felteszünk melegedni, majd a maradék tejet a pudingporral, kakaóval, cukorral, és vaníliával  simára keverjük. A biztonság kedvéért szűrőn keresztül a felforrt tejhez öntjük és állandó keverés mellett pár perc alatt összefőzzük.



 A piskótakockát jól meglocsoljuk a csokiöntettel, és frissen  langyosan tálaljuk ! 
Jó étvágyat hozzá ! :-)



2012. április 21., szombat

Tejszínes rakott krumpli


Egyik kedves ismerősöm Bobó kínált meg tegnap rakott krumplival, és annyira ízlett ez a tejszínes változat, hogy ma ki is próbáltam itthon. Eddig csak sok tejföllel készítettem, de így tényleg még krémesebb és lágyabb.



Hozzávalók:

1,5 kg krumpli
7 db tojás
1 szál ( jó fajta) parasztkolbász
2,5 dl tejszín
5 dkg vaj
1 nagy tejföl
15-20 dkg trappista sajt
só, bors

Elkészítés :

A krumplit héjában megfőzzük, majd ha kihűlt meghámozzuk. A tojásokat keményre főzzük, a kolbászt felkarikázzuk.
A tepsi alját kikenjük ( vagy kockára rászeleteljük ) az 5 dkg vajjal, és erre kezdjük el a szokásos módon lerakni a hozzávalókat. Krumpli-kolbász-tojás , megszórjuk sóval, kevés borssal.....stb.....a tetejére krumpli kerüljön. Utána jön amitől különlegesebb, hogy nyakon öntjük az egészet tejszínnel. Nem kell megijedni, mert a krumpli fel fogja szívni és egy finom krémes állaga lesz. A tetejére rásimítjuk a tejfölt és megszórjuk reszelt sajttal. Utána mehet a sütőbe, és szép pirosra sütjük.



Céklával tálaltam, jó étvágyat hozzá ! :)

2012. április 19., csütörtök

Meggyes pite


Ez a kedvenc kevert-pite receptem, meggyszezonban szinte minden héten sütök egyet. Szilvával is nagyon finom, fahéjas cukorral megszórva, de bármilyen más gyümölccsel is el lehet készíteni. Puha piskótaszerű tésztája van, nem lehet elrontani, eddig mindenkinek nagyon ízlett. :) Nálunk tejérzékenység miatt készül margarinnal, de természetesen vajra lehet cserélni, aki nem szereti.


Hozzávalók:

18 dkg Ráma (vaj)
25 dkg cukor
25 dkg liszt
5 db tojás
1 csom. sütőpor
1 csom. vaníliáscukor
0,5 kg magozott meggy


Elkészítés:

A tojásokat szétválasztjuk. A lisztet a sütőporral összekeverjük. A tojások sárgáját a cukorral, vaníliáscukorral és a margarinnal géppel habosra keverjük. A fehérjét egy csipet sóval és kevés cukorral kemény habbá verjük. A sárgájás krémbe beleszórjuk a lisztet és összekeverjük, majd óvatosan a fehérjehabot is beleforgatjuk. Sütőpapíros tepsibe ( kb. 35x25cm ) simítjuk a masszát, majd a lecsöpögtetett meggyet rászórjuk a tetejére.



180 fokra előmelegített sütőben kb. 25-30 perc alatt, tűpróbáig sütjük.




Jó étvágyat hozzá ! :-)

2012. április 16., hétfő

Mákos-szilvalekváros tekercs


Tegnap sütöttem ezt a tekercset,  "nincs vasárnap süti nélkül" jelszóval, csak már nem volt időm feltenni ide. Most gyorsan megosztom, mert nagyon finom lett, a mák- szilvalekvár párosítás miatt kicsit édeskésen savanykás és krémes a töltelék.



Hozzávalók :

4 db tojás
10 dkg kristálycukor
1 csomag vaníliás cukor
15 dkg liszt
1 tk. sütőpor

Töltelék :

1,8 dl tej
5 dkg porcukor
20 dkg darált mák
2 dkg vaj
10 dkg szilvalekvár

A 4 tojás sárgáját 5 dkg cukorral, vaníliás cukorral jól kikeverjük ( géppel, fehéredésig). A másik 5 dkg cukorral a tojásfehérjét kemény habbá verjük. A sárgájás krémhez óvatosan hozzá szitáljuk a sütőporos lisztet, végül beleforgatjuk a tojáshabot. Vagyis piskótát készítünk.
Egy sütőpapíros tepsibe simítjuk a masszát, és kb. 15 perc alatt kisütjük.
Addig elkészítjük a krémet : a tejet a cukorral felforraljuk, hozzáadjuk a mákot, vajat  majd a szilvalekvárral jól elkeverjük és sűrű krémmé főzzük.
Ha elkészült a piskóta, szórjuk meg kevés liszttel és borítsuk konyharuhára. Hagyjuk kissé hűlni, leszedjük róla a sütőpapírt, majd a konyharuhával feltekerjük és hagyjuk teljesen kihűlni.
Utána simítsuk ki, megkenjük máktöltelékkel és szorosan tekerjük fel. A tetejét olvasztott étcsokival lehet díszíteni. Egy zacskó sarkát levágjuk, beletöltjük az olvasztott csokit, és végig írókázzuk a roládot.






Jó étvágyat hozzá ! :)

2012. április 14., szombat

Vörösboros vaddisznópörkölt "Lucapapa" jóvoltából :)



Életemben először főztem vadhúsból, és bevallom kicsit féltem is tőle. Egy nagyon kedves vadász ismerősöm lepett meg a vaddisznóhússal. Már hetek óta a fagyasztómban csücsült a husi, így már ideje volt kezdeni vele valamit. Gondoltam  egyszerűbb étellel kezdek, mivel a marhapörkölt elég jól megy, talán ezt sem rontom el nagyon.

Hozzávalók:

  • 1-1,5 kg vaddisznóhús
  • 2 nagy fej vöröshagyma
  • 3-4 gerezd fokhagyma
  • 1 paprika + pár karika hegyes erős
  • 1 paradicsom
  • 1 babérlevél
  • bors
  • pirospaprika
  • majoranna
  • vörösbor
  • mangalicazsír vagy étolaj

Először a húst a hártyáitól, inaktól megtisztítva felkockázzuk. Anyukám tanácsára jól kiáztattam a vadhúst, illetve a vízbe tettem egy kávéskanál ecetet, hogy esetleg az erősebb illatát elvegye.
A hagymát felkockázzuk és a zsiradékon üvegesre pároljuk, majd rádobjuk a húst, és fehéredésig átpirítjuk. Utána rászórjuk a pirospaprikát és a többi fűszert, rányomjuk a fokhagymát, végül rákarikázzuk a paprikát, paradicsomot és nyakon öntjük kb. 2 dl vörösborral és jó puhára főzzük. Közben ha szükséges pici vizet öntünk hozzá, hogy jó sok sűrű szaftja legyen.




Galuskával és fejes salátával tálaltam. A családom szerint nagyon finom lett, innen is köszönjük az ebédet Lucapapának ! :)

2012. április 13., péntek

Medvehagymás csirkemell



Még tart a medvehagyma szezon, ezért én is igyekszem minél többfajta ételt kipróbálni belőle. Ritkán szoktam dicsérgetni a saját ételeimet, de erre azt mondom , hogy tényleg nagyon finom lett.:)
Próbáljátok ki , akár hétvégi menünek is nagyon jó !



Hozzávalók :

1 egész csirkemellfilé
1 csokor medvehagyma
3 szál zöldhagyma
2,5 dl tejszín
5 dkg vaj
só, bors
kevés olaj





Elkészítés :

A csirkemellett kisebb darabokra vágjuk és sózzuk borsozzuk. A serpenyőbe kevés olajat teszünk, lerakjuk a húst és a tetejére rádaraboljuk kb. a vaj felét, pici vizet alá és fedő alatt megpároljuk, majd szép pirosra sütjük. Más fűszert nem nagyon igényel, mert a medvehagymának elég markáns íze van.
Közben a zöldhagymát felkarikázzuk, a medvehagymát apróra vágjuk ( aprítógépben a legjobb).



Egy másik serpenyőben felolvasztjuk a vajat, kicsit megfuttatjuk az újhagymát, majd rádobjuk a medvehegymát, sózzuk, borsozzuk és együtt puhára pároljuk. Végül hozzáöntjük a tejszínt és pár perc alatt összeforraljuk.


A mártást a sült csirkemellre kanalazzuk, és rizzsel tálaljuk.



Jó étvágyat hozzá ! :-)

2012. április 11., szerda

Tonhalas masni aszalt paradicsommal



Ha gyors vacsorát szeretnék készíteni, általában valamilyen tésztát főzök. Ez a tésztás étel is 20 perc alatt elkészül, ráadásul a lányom kedvence :)

Hozzávalók :

1 dob. Barilla tészta
2 dob. Rio Mare tonhalkonzerv
1 kisebb fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2,5 dl tejszín
kevés aszalt paradicsom
só, őrölt bors, kakukkfű
olaj

Elkészítés :

Amíg a tésztát főzzük ami bármilyen lehet, penne, farfalle, spagetti stb.... addig elkészítjük a szószt.
Apróra vágjuk a vöröshagymát és kevés olajon üvegesre pirítjuk, majd hozzá adjuk a zúzott fokhagymát és rövid ideig megfuttatjuk. Utána hozzáadjuk a lecsöpögtetett és kissé villával szétnyomkodott tonhalat, majd fűszerezzük sóval, frissen őrölt borssal, kakukkfűvel. A végén hozzáöntjük a tejszínt és összerottyantjuk. Tálaláskor a tetéje szórjuk az aszalt paradicsomot.


Jó étvágyat hozzá ! :-)

2012. április 10., kedd

Sonkás töltött tojás


Talán még nem késő leírnom ennek a töltött tojásnak a receptjét, mert így Húsvét után jól lehet hozzá felhasználni a maradék sonkát.
A mennyiségeket csak nagyjából adom meg, mert egyrészt nem lehet elrontani, másrészt mindenki saját ízlése szerint változtathat az arányokon.


Hozzávalók :

  • 8-10 db főtt tojás
  • 15-20 dkg főtt sonka
  • 2-3 szál zöldhagyma (vagy reszelt vöröshagyma)
  • 1-2 evőkanál tejföl
  • vaj
  • dijoni mustár
  • só, színes bors
  • salátalevél és petrezselyem
  • reszelt sajt a tetejére

Elkészítés :

A főtt tojásokat kettévágjuk, a sárgájukat kiszedjük, és majd a fehérjébe rakjuk vissza a tölteléket.  A főtt sonkát, zöldhagymát aprítógépben összevágjuk, vagy darálón ledaráljuk. Utána az összes többi hozzávalóval együtt jó habosra kikeverjük. Habzsákba rakjuk és nyomócsőn keresztül visszatöltjük a fél tojásfehérjékbe. Salátalevélre rakjuk és a tetejét egy-egy levél petrezselyemzölddel, vagy reszelt sajttal díszítjük. Nálunk Húsvétkor a sonkához elmaradhatatlan, de önmagában pirítóssal vagy vegyes salátával is nagyon finom.

Jó étvágyat hozzá !

2012. április 7., szombat

Húsvéti fonott kalács




KELLEMES HÚSVÉTI ÜNNEPEKET !


Először sütöttem fonott kalácsot, a tésztája nagyon finom foszlós lett, a négyes fonást még bevallom gyakorolnom kell.

Hozzávalók :

1 kg finomliszt
10 dkg porcukor
10 dkg olvasztott vaj
500 ml langyos tej
50 gr friss élesztő
4 tojássárgája
kevés só

Elkészítés :

Az élesztőt langyos cukros tejben felfuttatjuk.  Beletesszük egy tálba a lisztet, cukrot, sót, olvasztott vajat, tojássárgáját, végül az élesztőt és addig dagasztjuk amíg jó levegős lesz és elválik a tál falától. Utána kicsit megszórjuk liszttel, és letakarva kb. 30 percig kelesztjük. Amikor a duplájára nőtt, kicsit átgyúrjuk, kiveregetjük belőle a levegőt  és újra kelesztjük ( ettől lesz foszlós ).
Amikor másodszor is megkelt, először kétfelé vesszük , utána annak megfelelően hányas fonásban szeretnénk elkészíteni , annyi rudacskát sodrunk, és összefonjuk. Nagyon sok videót lehet a neten találni, ami bemutatja a különféle fonásokat, de a sima 3-as ( hajfonat ) is nagyon szép. Én megpróbálkoztam a 4-es fonattal, de végére kicsit elvesztetettem a fonalat , de azért így is szép lett.



Sütőpapíros tepsibe tesszük a két kalácsot, és egy egész tojással megkenjük. Még hagyjuk a tepsiben is kb. 10 perct kelni, és utána szép pirosra sütjük.


Jó étvágyat hozzá ! :-)

2012. április 3., kedd

Medvehagyma pesto


Néhány éve minden tavasszal megjelenik az üzletekben a Medvehagyma. Amellett, hogy kellemesen fokhagymás az íze, még egészséges is. Csökkenti a vérnyomást, jó hatása van a  koleszterinszintre és vértisztító hatása van. Ezért egyre több receptet lehet olvasni a különféle gastroblogokon, én is kipróbáltam már párat. Mivel nincs egész évben,  ilyenkor dömpingszerűen készíti az ember a medvehagymás ételeket. Múlt héten medvehagymás pogácsát, ma  pestót csináltam, amiből érdemes nagyobb mennyiséget készíteni, mert jólzáródó üvegben hetekig eláll a hűtőben.

Hozzávalók:

1 csokor medvehagyma
1 maréknyi fenyőmag
5 dkg reszelt Grana Padano
1 dl olivaloaj
só, őrölt szinesbors









Nagyon sokféleképpen lehet felhasználni, tésztára, pirítósra, húsokhoz...stb. Nálunk a mai ebéd:  Penne Rigate tészta , medvehagyma pestóval , pirított fenyőmaggal . Nagyon fini , érdemes kipróbálni ! :)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...