2013. október 27., vasárnap

Tepsis pizza hawaii és magyaros ízben - Mariann módra


A jól bevált pizzatészta receptemet már leírtam egyszer, itt a  Házi pizza  bejegyzésemben. Most inkább csak a fázisokat mutatom meg képekben és a feltéteket írom le. Annyiban tér el a szokványos pizzatésztától, hogy van benne 10 dkg áttört burgonya, és tejjel dagasztom nem vízzel. Így kicsit vastagabb és puhább a tésztája, de a széle és az alja ugyanolyan ropogós, mint a vékonyabb pizzáké.
A tésztából el szoktam lopni egy keveset, és csinálok a tetejére két csavart választóvonalat. Egyrészt szép díszítés, másrészt így ha akarjuk akár többféle ízesítést is csinálhatunk, mint ahogy én most 2 feltéttel készítettem. Ez egy nagy gáztepsire való mennyiség, ami kb. 4-5 főnek elegendő. A házi készítésű pizzaszósz sokkal finomabb mint a boltban kapható tubusos, én sok zöld fűszerrel, lehetőleg frissel és saját befőzésű paradicsomlével készítem.
A tésztánál még annyit újítottam az előzőekhez képest, hogy közvetlenül a sütőpapíron nyújtottam ki, mert így könnyebb a tepsibe áttenni.


 A tészta készítése képekben:









 Pizzaszósz :

1  kis dob. sűrített paradicsom (arany fácános)
2  dl házi sűrű paradicsomlé
2 evőkanál olívaolaj
2 gerezd fokhagyma
oregano
bazsalikom
bors



Az olívaolajon megfuttatjuk az áttört fokhagymát, beletesszük a sűrített paradicsomot és felöntjük a paradicsomlével. Sózzuk, borsozzuk, befűszerezzük és összeforraljuk. Ha szárított fűszereket használunk azt előbb beletehetjük, ha friss zöldfűszert azt éppen csak a végén.

Megkenjük vele a kinyújtott pizzatésztát, és mehetnek rá a feltétek.



Két részt hawaii feltéttel készítettem :
  • sonka
  • ananász
  • kukorica
  • lilahagyma
  • bacon szalonna
  • pizza mozzarella
  • reszelt sajt (pecorino) 
Másik két rész magyaros feltéttel :
  • bacon
  • lilahagyma
  • csípős kolbász
  • kaliforniai paprika
  • koktélparadicsom
  • pizza mozzarella
  • reszelt sajt (trappista)   



A feltétekkel megrakott tésztát, 200 fokra előmelegített sütőben, kb.i15 perc alatt szép pirosra sütjük.



  Jó étvágyat hozzá ! :-)



2013. október 23., szerda

Banános tekercs


A Vidék Íze újságban jelent meg ez a sütemény, de én egy kedves ismerősömtől kaptam a receptet és kóstolót is belőle. Annyira ízlett, hogy azóta többször is megsütöttem, de valahogy mindig lemaradt a blogról ..... most ezt pótolom. :)
Nem a legegyszerűbb süti, mert külön meg kell sütni a lapot, külön a főzött krém, külön kikeverni a vajas krémet ......  szóval kicsit időigényes, de végül megéri a fáradozást, mert egy igazán könnyű, krémes -gyümölcsös édesség lesz, ami ráadásul nagyon mutatós is.

Hozzávalók :

Tésztához :

6 db tojás
12 evőkanál porcukor
1 mk. szódabikarbóna
4 dkg kakaópor ( Holland ha lehet )
1 csipet só

vaj és kevés liszt a tepsi kikenéséhez ( én sütőpapírt használtam)

Krém :

1 db tojás
2 evőkanál finomliszt
2 dl tej
20 dkg vaj ( vagy margarin)
2 dkg kakaópor
10 dkg porcukor
1 csomag vaníliás cukor ( vagy 1 kk vanília esszencia)

2 db banán  ( egyenesebb fajta )



Elkészítés :

A tésztához a tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a kakaót és a szódabikarbónát. A tojások fehérjét kemény habbá verjük egy csipet sóval,és a kakaós krémhez forgatjuk, óvatosan, hogy a hab ne törjön össze.
Az eredeti recept, kivajazott- lisztezett tepsit ír, de nekem a múltkor beleragadt, nehezen tudtam kiszedni, ezért most sütőpapíros tepsibe tettem. Amikor kihűlt kifordítottam a tepsiből és óvatosan lehúztam róla sütőpapírt ( DM-ben szoktam venni a szilikonos, barna sütőpapírt).

Amíg a kakaós lap hűl, elkészítjük a krémet.
A tojást összekeverjük a liszttel, felengedjük a tejjel és gőz fölött sűrűre főzzük, majd félretesszük míg teljesen kihűl.
A vajat habosra keverjük a porcukorral és a vaníliával, majd a főzött krémet is hozzákeverjük.
A krémet elfelezzük, először a fehér krémmel kenjük meg a lapot, majd a másik felébe belekeverünk 2 dkg kakaóport és ezt is rákenjük.
Ráfektetünk egyik szélére 2 db banánt,  óvatosan feltekerjük, és legalább egy fél napra hűtőbe tesszük, hogy szépen tudjuk szeletelni.


Jó étvágyat hozzá! .-)



2013. október 20., vasárnap

Birsalmasajt


Pár nappal ezelőtt készítettem ezt a birsalmasajtot, csak meg kellett várnom amíg megszikkad a szekrény tetején, hogy ki tudjam borítani a formából. Még ezután is száradnia kell egy ideig, legjobb egy jól szellőző papírdobozban, vagy lazán folpackkal letakarva csak a tetejét a por ellen, majd mehet a kamra polcra, ahol hónapokig is eláll. Kicsit fanyar-édes az íze, isteni illata van, egy igazán különleges desszert. Ha jól megkeményedett, lehet kis kockákat vágni belőle gyümölcskenyérbe, vagy linzerek, mézes puszedlik tetejére, de önmagában is nagyon finom csemege. Én már alig vártam, hogy vághassak belőle .... :-)



Hozzávalók :

1,5-2 kg birsalma
70-80 dkg kristálycukor (a tiszta gyümölcspép kb.80%-a)
fél citrom leve

Elkészítés :



A birsalmákat jól megmossuk, és héjastul negyedekre vágjuk, kiszedjük a magházakat, feldaraboljuk, és annyi vízben feltesszük főni, ami éppen ellepi. Kb. 25-30 perc alatt jó puhára főzzük, leszűrjük, és botmixerrel pürésítjük. A gyümölcspépet megmérjük és ennek megfelelő ( 80%) mennyiségű cukrot adunk hozzá. Visszatesszük a tűzre és kevergetve kb.30-40 perc alatt sűrűre főzzük, amire a színe is sötétebbre változik, és csíkot tudunk húzni a fakanállal a fazék alján.Vigyázni kell, fedővel takarjuk be, mert nagyon pöfög, de szinte folyamatosan kevergetni is kell.




Amikor eléggé besűrűsödött, szilikon vagy folpackkal bélelt formákba (őzgerinc, pudingforma ) öntjük, és pár napig ( 2-3 nap) fedetlenül száraz helyen hagyjuk szikkadni, majd kiöntjük a formákból és tovább szárítjuk.






Régen nagymamáink a szekrény tetején szárították, én is az étkezőszekrény tetejére tettem, lazán letakarva ( tüllernyővel) vagy folpackkal a por ellen, és így még 1-2 hétig szárítani kell időnként megforgatva.
Ha teljesen megszikkadt, megkeményedett, akkor egy szellőző papírdobozba rakva hűvösebb helyen (nem hűtőben!) tároljuk.



Jó étvágyat hozzá ! :-)

2013. október 14., hétfő

Mézes fokhagyma - influenza ellen



Az őszi meghűléses időszak közeledtével, időben el kell kezdeni erősíteni az immunrendszerünket. Készítettem már gyógymézet gyömbérrel és citrommal, aminek a receptjét ITT találjátok.  Mostanában viszont nagyon sok blogban olvastam a mézes fokhagymáról, és egy kedves ismerősöm is a napokban hívta fel a figyelmemet erre a csodálatos házi szerre.
A nyáron kaptam az unokahúgoméktól Nyíregyházáról igazi magyar bio fokhagymát, ebből készítettem el ezt a receptet.
A fokhagyma amellett, hogy kitűnő immunerősítő, gyulladásgátló, antibakteriális, antibiotikus szer, még nagyon jó érelmeszesedésre, magas vérnyomásra, csökkenti a koleszterinszintet és véralvadásgátló hatással bír.
A méznek szintén számos gyógyhatása van, a sok benne található vitamin mellett, a legjobb szer torokgyulladásra, köhögésre, szintén antibakteriális hatása van. 
Így a mézes fokhagymáról elmondhatjuk, hogy az egyik legjobb immunerősítő szer, és házi  antibiotikum megfázás és influenza esetén.
Az elkészítésénél arra ügyeljünk, hogy csak jó minőségű ( magyar ) fokhagymát és megbízható helyről származó mézet használjunk.




A fokhagymát gerezdjeire szedjük, megpucoljuk, és üvegbe rakjuk, majd annyi mézet öntünk rá, hogy az teljesen ellepje. Rácsavarjuk a tetejét, és hűtőben állni hagyjuk 1-2 hétre. A fokhagyma kicsit megsötétedik és megfesti a mézet, de ez semmit nem ront a csodálatos gyógyhatásán.
Megelőzésre elég ha napi fél gerezdet eszünk egy kávéskanálnyi mézzel, de megfázás esetén naponta többször is ehetünk belőle.
Amikor jól összeértek , és kicsit a fokhagyma megpuhult, akár pirítósra kenve, vagy sült húsok mellé is lehet fogyasztani.



 Jó egészséget, és jó étvágyat hozzá ! :-)



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...