2019. január 9., szerda

Jeruzsálemi kalács (Babka) - 7. blogszülinapra



Mivel is ünnepelhetném a blogom szülinapját, mint egy isteni finom, foszlós kelt kalács készítésével. Hagyomány már nálam, hogy ezen a napon mindig egy új receptet próbálok ki, és osztok meg veletek. Ez most sincs másképp, igaz számomra csak a töltelék és a csavarási forma új, a kalácstésztát már többször sütöttem. Az utóbbi időben több oldalon is szembe jött velem ez a nagyon tetszetős és gazdag kalács, így alig vártam már, hogy megkóstolhassam. A másik hagyomány, hogy ilyenkor visszatekintek az elmúlt évre, és írok róla egy kis összegzést. 2018 számomra nagyon mozgalmas és sűrű év volt, ezért kevesebb időm jutott a blogírásra, mint szerettem volna, de remélem ezt ebben az évben be tudom pótolni. Voltak nehézségek is, de még több pozitív változás, új munkahely, és olyan lehetőség/kihívás, amit még ezután tudok majd megmutatni nektek. A tortakészítés, még mindig a legkedveltebb elfoglaltságom, és igyekszem folyamatosan tanulni és fejlődni ezen a téren. Tavaly voltam egy cukorvirágkurzuson Hajnal Petránál, ahol a boglárka virág készítését tanultam meg, ami egy fantasztikus élmény volt, és szeretném majd az idén is folytatni nála a tanulást. Örömmel tölt el, ha a barátaim, ismerőseim megbíznak egy-egy torta elkészítésével, és másoknak is örömet tudok ezzel szerezni. Persze a főzést sem szeretném kihagyni, mert napi szinten gyakorlom, és ugyanúgy feltölt és kikapcsol, mint a sütögetés. Hálás vagyok a sorsnak, hogy egy ilyen kreatív elfoglaltságot tudhatok magaménak, amit ennyire szeretek művelni. Rengeteget olvasok ebben a témában az interneten, recepteket keresek, és lelkesen gyűjtöm a különféle szakácskönyveket, mint legújabb szerzeményeim Ötvös Zsuzsi és Mautner Zsófi új könyve. Nagy elhatározásom ebben az évben, hogy meg szeretnék tanulni fotózni ..... mert mint a mellékelt képen látjátok, van hova fejlődni.😂

És most következzen a recept, amivel szeretném megköszönni, hogy az elmúlt évben is velem voltatok, lelkesítettetek, és ezzel sok erőt adtatok nekem! Remélem, hogy a továbbiakban is sokat fogunk együtt sütni-főzni!💕

Jeruzsálemi csokoládés kalács ( Babka)

Hozzávalók:

50 dkg finomliszt
6 dkg porcukor
2,5 dl tej
2 dkg élesztő
2 tojássárgája
5 dkg olvasztott vaj
1 csipet só

Töltelék:

15 dkg étcsokoládé
12 dkg vaj
3 dkg kakaópor
1 mk. őrölt fahéj
5 dkg porcukor
10 dkg durvára vágott dió
5 dkg kandírozott narancshéj

Elkészítés:

A lisztet egy csipet sóval és a porcukorral összekeverjük, közepébe egy kis mélyedést készítünk. Az élesztőt, langyos tejben egy kávéskanál cukorral felfuttatjuk, és a tojássárgákkal együtt a liszthez adjuk, és elkezdjük a tésztát dagasztani, majd a végén az olvasztott vajat is beledolgozzuk. Egy sima, fényes felületű tésztát kapunk, majd egy tálba téve letakarva, meleg helyen a duplájára kelesztjük.

A töltelékhez a csokoládét és a vajat vízgőz felett felolvasztjuk. A porcukrot a kakaóval és a fahéjjal összekeverjük, majd az olvasztott csokihoz adjuk és ezzel is jól elkeverjük. A diót és a kandírozott narancshéjat apróra vágjuk.

A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk és téglalappá nyújtjuk. Megkenjük a csokis töltelékkel, megszórjuk a dióval és kandírozott narancshéjjal, majd hosszanti irányban feltekerjük. Középen pizzavágóval kettévágjuk a tekercset, és töltelékkel fölfelé, összefonjuk. A tekercset ketté vágjuk, és egy-egy sütőpapírral bélelt vekni formába tesszük, majd ebben hagyjuk még 30 percet kelni. 190 fokra előmelegített sütőben kb. 25-30 perc alatt megsütjük.

Az eredeti receptekben a sütőből kivéve, még egy cukorsziruppal lekenik, de én ezt a cukormennyiséget már kispóroltam belőle. 
Jó étvágyat hozzá! 😊


2019. január 7., hétfő

Hólabda vagy Kozáksapka


Most januárban próbálom bepótolni az ünnepek alatt elmaradt recepteket, mert a sok sütéstől semmi időm nem maradt a blogra. Ez a sütemény egy igazi klasszikus, ami nem is tudom hogyan maradhatott le eddig. Mindkét név azonos süteményt takar, csak ki-ki más néven ismeri. Nagyon sokszor elkészítettem már, még torta formában is, de valahogy mindig lemaradt a recept. Az év végi ünnepek alatt is többször megsütöttem, pl. munkahelyi karácsonyra, vagy szilveszteri partyra, így akiknek ízlett, és kérték tőlem a receptet, itt majd elolvashatják. Nem mondom, hogy egy gyorsan összedobható sütemény, de nem nehéz elkészíteni, csak inkább időigényes. Az összeállítás kétféle módon történhet, az egyiknél az üres piskótát szúrjuk ki pogácsaszaggatóval, és egyenként kenjük meg, a másiknál (ahogy én szoktam) megkenjük a piskótalapot a krémmel és utána szúrjuk ki a korongokat és kenjük meg az oldalát, de majd ezt még részletesen leírom a végén. Talán az üres  piskótát gazdaságosabban lehet kiszúrni, de megkenve gyorsabb, és lehet ügyesen, kevés leeső résszel dolgozni, ami egyébként sem vész kárba, mert "házi használatra" ugyanolyan finom. 😉 Ebből az adagból kb. 24 db 6cm átmérőjű hólabda/kozáksapka lesz. 


Hozzávalók:

8 egész tojás
8 evőkanál forró víz
25 dkg kristálycukor
25 dkg finomliszt
1 csomag sütőpor
2 evőkanál cukrozatlan kakaópor 
1 csipet só

Krém:

5 dl tej
10 dkg finomliszt
20 dkg porcukor 
25 dkg vaj
2 evőkanál rumaroma ( vagy sütőrum)

Forgatáshoz:
20 dkg kókuszreszelék

Tetejére:
15 dkg 74%-os étcsokoládé + 1 teáskanál étolaj

Elkészítés:

A piskótához a tojásokat ketté választjuk, a sárgájához mérjük a cukrot és a forró vizet, majd robotgéppel jól kikeverjük. A lisztet összekeverjük a sütőporral és a kakaóval, majd a sárgájás krémhez forgatjuk. Legvégén a tojásfehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük, és ezt is óvatosan hozzákeverjük. A masszát ketté szedjük, 2 db sütőpapíros tepsire, és 180 fokra előmelegített sütőben, kb. 20 perc alatt, egyenként kisütjük mindkét lapot. Amíg hűlnek a lapok elkészítjük a krémet.


A krémhez először a tejből és a lisztből egy csomómentes besamelt főzünk,  majd folpack-kal befedjük, közvetlenül a tetejére simítva, hogy ne bőrösödjön be, és teljesen kihűtjük. A szobahőmérsékletű vajat a porcukorral és a rummal, habosra keverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a kihűlt besamelt, és azzal is jól kikeverjük. Egy sima illatos krémet kapunk.

Az összeállításhoz, az egyik piskótalapot megkenjük a krém kb. kétharmadával, ráborítjuk a másik lapot, majd 6cm-es átmérőjű kerek szaggatóval, kiszaggatjuk. Egyenként az oldalukat körben megkenjük a maradék krémmel, és kókuszreszelékbe forgatjuk. Arra a tálcára sorakoztassuk amiben tálalni szeretnénk, majd itt kenjük meg a tetejét. Vízgőz felett felolvasztjuk a csokoládét, belekeverjük az étolajat, majd egy kávéskanál segítségével egyenként megkenjük a hólabdák tetejét, úgy hogy ne csorogjon a szélén túl.


Ezzel a recepttel kívánok Minden Kedves Olvasómnak, sikerekben, egészségben, örömteli pillanatokban gazdag,
 Boldog Új Évet!
😊




  

2019. január 1., kedd

Bejgli új recept szerint



Az idén (vagyis már tavaly) kipróbáltam egy sokak által kedvelt bejgli receptet, az Andi konyhája blogról, amit Limaránál láttam először. Ez a recept 6 rúd bejglire szól, és mivel én nagyobb ipari😁 mennyiséget sütök, ezért úgy döntöttem, hogy változtatok a régi jól bevált 4db-os bejgli receptemen. ( nem mintha nem lehetne kiszámolni 6db-ra! :)) ) Nem csalódtam benne, tényleg nagyon jó tészta, könnyű vele dolgozni, csak egy-két pici változtatást tettem a töltelékkel illetve a sütéssel kapcsolatban. A tészta receptje úgy szuper jó, ahogy van! A sütésénél azért voltam kénytelen változtatni, mivel nincs olyan hideg helyem (ami nem hűtő) ahol egész éjjel kint tudom hagyni a 6 db bejglit, és csak reggel kisütni. Pár órát hagytam állni nyitott ablaknál, utána kisütöttem, és így is nagyon szép lett. Akinek van hideg kamrája, vagy garázs ahová ki tudja tenni, az csak másnap reggel süsse ki. Nekem is van kis spejzom, de nem elég hideg ahhoz, hogy ott merjem hagyni egész éjszakára. A másik változtatást a tölteléknél tettem, mert nekem túl vizes lett a 0,5 l víztől, ami azért nem jó, mert akkor kireped, illetve "behorpad" a bejgli. A tölteléknek "vizes homok" állagúnak kell lennie, vagyis nem száraz, de nem is túl nedves. A töltelék amúgy is mindenkinél más, hogy teszünk-e bele citromhéjat vagy mazsolát, mennyire édesen szeretjük...stb., ki-ki a maga ízlése szerint készíti. Alapszabály, hogy a tölteléknek ugyanannyinak kell lennie, mint a tészta súlyának, vagyis nekem 29 dkg-os a tésztám ( eredeti receptben 27 dkg), ehhez 29 dkg töltelék kell. Bármennyire szeretnénk jó sok tölteléket, ennél többet nem szabad, mert akkor biztos kireped az oldala. 
Hát ennyi sok beszéd után :), következzen végre a recept:



Hozzávalók: ( 6 db bejglihez)

90 dkg finomliszt
25 dkg margarin (nálam vaj)
12,5 dkg zsír
10 dkg porcukor
1 dkg só
2,5 dkg élesztő ( nem kell felfuttatni!)
2 db tojássárgája
1 dl hideg tejszín (nálam Aldis zacskós)
2 dl hideg víz
+ 2 tojás a lekenéshez


Töltelék: (6 db bejglihez)

70 dkg dió
50 dkg kristálycukor
15 dkg kekszmorzsa
0,5 liter víz (nekem 0,4l elég volt)
reszelt narancshéj
pici fahéj
20 dkg mazsola 

vagy: 

70 dkg mák
50 dkg kristálycukor
15 dkg kekszmorzsa
0,5 liter víz (lehet kicsit kevesebb)
reszelt citromhéj
késhegynyi őrölt szegfűszeg
20 dkg mazsola

A tölteléket készítjük el először, a vizet kimérjük a cukorral, felforraljuk, vagyis cukorszirupot főzünk, majd a száraz anyaghoz öntjük. Jól elkeverjük, és megvárjuk míg teljesen kihűl. "Vizes homok" állagúnak kell lennie, ne legyen száraz, de ne is folyjon, kézzel teríthető legyen, akkor nem fog kirepedni a bejglink. Nekem a dióshoz jóval kevesebb víz kellett, kb. 0,4l, a mákos  majdnem felvette a 0,5l folyadékot. Ezt ki kell tapasztalni, és óvatosan, csak részletekben hozzáönteni a szirupot. A diós, ha nagyon vizes lesz, nem lehet jól elteríteni a tésztán, és úgy tűnik majd mintha kevés lenne benne. 


Elkészítés:

A lisztet a zsiradékokkal elmorzsoljuk, hozzámérjük a többi hozzávalót, az élesztőt csak belemorzsoljuk, nem kell felfuttatni, majd jól összegyúrjuk, kidolgozzuk a tésztát. Utána 6 db gombócba mérjük, az eredeti recept 27 dkg-ot ír, nekem 29 dkg-osak lettek. Lefóliázva min. 2 órára a hűtőbe tesszük, de az sem baj, ha tovább marad.
A tészta nyújtásánál sem a deszkát sem a tésztát nem kell lisztezni. Téglalapra nyújtjuk ( kb.A4-es lap nagyság), ráterítjük a tölteléket, úgy hogy a széleken maradjon 1-1 ujjnyi, amit behajtunk, majd feltekerjük a bejglit. (Az elkészítés menetéről ITT találtok fázisfotókat.) Sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk, legfeljebb 3 db-ot süssünk egyszerre, legyen hely közte, mert különben összesülnek. Először tojássárgájával kenjük le, majd ha megszárad tojásfehérjével, ettől lesz szép márványos. Hurkapálcával végig megszúrkáljuk, majd 180 fokra előmelegített sütőben, alsó-felső sütésen, kb. 25-30 perc alatt megsütjük. A teljesen kihűlt bejgliket fóliába/celofánba csomagolva hideg helyen tároljuk.



A házi bejglinek nincsen párja, megéri a fáradozást!
Jó sütögetést kívánok!

















Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...