2015. február 22., vasárnap

Angyalok eledele torta ( Angel Food Cake )


Régen tervezgetem már, hogy sütök egy Angel Food Cake-et, ugyanis mindent imádok ami angyalkákkal kapcsolatos, csak előbb össze kellett gyűjtenem 12 db tojásfehérjét. :-)
Szerencsére a tojásfehérje jól fagyasztható, mindig el szoktam tenni, már csak a macaronok miatt is, és utána grammra ki lehet mérni a megfelelő mennyiséget. 1 db tojásfehérje: kb. 3,5 dkg. Ennél a tortánál is dkg-ban fogom megadni a tojásfehérje mennyiséget, ami kb. 12 db tojásfehérjének felel meg. Sok kekszet és linzert sütök, amihez leginkább a tojások sárgája szükséges, és mivel ételt nagyon nem szeretek kidobni, így a fehérjét mindig lefagyasztom műanyag fedeles dobozban.
Az Angyalok eledele torta Amerikából ered a 19. századból, 1870. körül készítették el először. Eredetileg lyukas közepű tortaformában szokták sütni (hasonló mint a kuglóf forma, csak sima az oldala), most én egy sima 23cm-es kapcsos tortaformában készítettem. Gyönyörűen feljött, légiesen könnyű és hófehér tésztája van. Sokféle öntettel lehet tálalni, a tejszínhabtól a mascarponén át, a gyümölcspürékig ..... mindenki saját ízlése és kedve szerint. Nálunk ma citromos joghurtkrémmel tálaltam, a tetején gránátalmával megszórva. Mennyei finom ! :-)

Hozzávalók :

42 dkg tojásfehérje (12 db-nak felel meg)
12 dkg kristálycukor ( nálam nyírfacukor)
10 dkg liszt
2 dkg étkezési keményítő
10 dkg porcukor (nálam darált nyírfacukor)
1 evőkanál citromlé
2 evőkanál tejszín
1 teáskanál vaníliaesszencia
1 csipet só

Tetejére :

1 nagy doboz görög joghurt
1 citrom reszelt héja
fél citrom leve
porcukor - ízlés szerint ( darált nyírfacukor )

1 db gránátalma

Elkészítés :

A tojásfehérjét egy csipet sóval elkezdjük felverni majd fokozatosan hozzáadagoljuk a kristálycukrot és fényes kemény habot verünk. A végén belekeverjük a tejszínt, citromlét, vaníliát és még azzal is egy kicsit tovább verjük. A lisztet összekeverjük a keményítővel és a porcukorral, majd kanalanként beleforgatjuk a tojásfehérjébe. 
A kapcsos tortaforma alját sütőpapírral kibéleljük az oldalát simán hagyjuk, beleöntjük a hófehér masszát, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 25 percig ( tűpróbáig) készre sütjük. Körben világosbarnára fog sülni, ahhoz hogy mindenütt jól átsüljön, de belül hófehér marad a tésztája, és pille könnyű. Még forrón fejre állítjuk egy rácsra és úgy hagyjuk kihűlni, ezzel elkerüljük, hogy a közepe behorpadjon.


Amíg hűl elkészítjük a krémet, összekeverjük a hozzávalókat, jó krémesre kikeverjük, a torta tetejére öntjük, majd megszórjuk a gránátalma magokkal és tálalhatjuk.






Jó étvágyat hozzá ! :-)

2015. február 15., vasárnap

Delfines torta - első fondant bevonatos tortám


Egy nagyon kedves ismerősöm fiának Ádámnak a szülinapjára készítettem ezt a delfines tortát. Ádinak a delfin a kedvenc állata, pár évvel ezelőtt Floridában kötött velük örök barátságot, egy delfinterápia alkalmával. Ennek a hangulatát szerettem volna megidézni.:)
Első alkalommal készítettem fondant bevonatos tortát, igaz előtte sokat olvastam, kutattam utána a neten. Tortát burkolni lehet fondant-tal vagy marcipánnal, de kezdőknek inkább jobb a fondant, mert kevésbé szakad, simább felületet ad, és valamivel lassabban szárad mint a marcipán.
Most nem is annyira receptet fogok megadni,, hanem inkább a tapasztalataimat osztom meg, és a fázisfotókon mutatom meg a tortaburkolás menetét.



A nagyobb torta nálam 24 cm-es kakaós lapból készült, az emelet 17cm-es sima piskóta. A töltelék mindkettőben mascarponés tejszínes túrókrém, a kakaósnál még egy réteg friss eperrel, a kisebbik tortában citromosan.

A fondant alá 1:1 arányú vajkrémmel ( vajkrém+porcukor habosra keverve, pici vaníliával lehet ízesíteni) körbe kell kenni a tortát, hogy sima felületet kapjunk, majd burkolás előtt néhány órára hűtőbe tesszük. Tejes, tejszínes krémet nem szabad a fondant alá tenni, mert a tejtermékek oldják a cukrot a fondantban és így elkezd olvadni, vizesedni.



Egy 24 cm-es tortához kb. 50-60 dkg fondant szükséges, én a két tortához 1 kg-ot számítottam, de ebből azért maradt, amit felhasználhatunk a többi díszítéshez. Kész fehér fondantot vettem, mert elsőre nem mertem kísérletezni a házi fondant főzéssel, de legközelebb kipróbálom majd azt is.


A fondant masszát gél állagú festékkel színeztem türkizre. A kis figurák és díszek a torta külsejére marcipánból készültek, szintén zselés festékkel színezve. A folyékony ételfestékek nem jók sem a fondant, sem a marcipán színezésére, mert felhígítják az anyagot, és a színek sem olyan intenzívek. 
A labdás kis delfin kivételével, sk. készítettem mindent, amihez szükséges egy fondant mintázó készlet, de ennek híján leleményesen bármivel, hurkapálcával, tompa végű késsel, derelyevágóval stb....lehet helyettesíteni.


A fondantot porcukron vagy keményítőn lehet nyújtani, simán munkalapon vagy egy szilikonos nyújtólapon. A felesleget egy ecsettel le lehet róla söpörni.




Amennyire lehet, vékonyra nyújtsuk a fondantot, hogy ne legyen átlátszó, ne szakadjon, de ne legyen túl vastag sem, mert akkor nagyon töményen cukros (geil) lesz a tortánk. Nagyobbra nyújtsuk, mint a torta, hogy jócskán túllógjon rajta, mert akkor tudjuk szépen eligazítani az oldalán. Kézzel vagy ha van, kis simító lapáttal szépen körbesimítjuk, majd a fölösleget egy éles késsel, vagy fondantvágóval ( nálam pizzavágó ) körbevágjuk.

Utána következhet a díszítés. 
A torta aljára körben egy hurkát sodortam, majd az egyik mintázóval körbe lapítgattam kagyló mintára.


A különféle vízi növényeket és állatkákat, formázás után sima vízzel tapasztottam a torta oldalára, egy kis ecset segítségével.
 A nagyobb figuráknál esetleg szükséges lehet ételragasztóra, vagy tojásfehérjére.






Összességében elmondhatom, hogy nagyon izgalmas és érdekes kihívás volt számomra ez a torta, szeretném majd máskor is gyakorolni ! :-)

2015. február 9., hétfő

Duplán sajtos pogácsa - kelesztés nélkül



Többször kipróbáltam már ezt a pogácsa receptet, és mindig nagy sikere volt, csak időhiányában nem került még fel a blogra.
Az elkészítése is egyszerű, kelesztés nélkül készül, amint összegyúrtuk, rögtön lehet kiszaggatni és sütni. A másik ami miatt nagyon szeretem, hogyha véletlenül marad másnapra ( nem nagyon szokott !), még akkor is puha és omlós. Ma is pont ezért esett erre a választásom, mert holnap reggelre lesz egy iskolai szülinapra gyerekeknek.
Az élesztőt nem kell felfuttatni, csak rámorzsolni a tejfölre és kicsit összekeverni. Sütés közben fogja kifejteni a hatását, nem kell megijedni, szépen feljönnek a pogik a sütőben. A sajtot ízlés szerint lehet változtatni, az eredeti receptben füstölt sajt van, de én most inkább trappista sajttal készítettem, amit általában mindenki szeret.

Hozzávalók :

40 dkg liszt
25 dkg puha margarin ( vagy vaj)
2 dl tejföl
3 dkg élesztő ( friss)
15 dkg reszelt sajt ( + 15 dkg a tetejére )
2 tk. só

Tetejére:


1 tojás( lekenéshez)
15 dkg reszelt sajt



Elkészítés :



A lisztet elmorzsoljuk a margarinnal, belekeverjük a sót,  közepébe öntjük a tejfölt és rámorzsoljuk az élesztőt ( nem kell felfuttatni). Kissé elkeverjük a tejfölben az élesztőt, majd a reszelt sajtot is hozzáadjuk és jól összegyúrjuk a tésztát.
Lisztezett deszkán kinyújtjuk, és pogácsaszaggatóval, tetszőleges méretre kiszaggatjuk. Nekem 4 cm-es átmérőjű szaggatóval kb. 70 db pogácsa lett. Sütőpapíros tepsire rakjuk, megkenjük a tojással, mindegyik tetejére teszünk egy csipet reszelt sajtot. 190 fokos sütőben kb. 15 perc alatt készre sütjük, amíg szép piros ropogós lesz a sajt a tetején.








Jó étvágyat hozzá ! :-)

Eredeti recept innen !
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...