2015. június 27., szombat

Vanílikrémes-málnás-habos pite



Szandikám szülinapi kívánsága volt, hogy az idén ne a hagyományos piskóta-krém torta legyen, hanem valami krémes-habos pite. Mivel málnaszezon van, így nem is lehetett más mint egy lágy főzött vaníliakrém az édesen savanykás málnával, a tetején pedig egy roppanós habcsókkal. Nagy sikere volt, mindenkinek nagyon ízlett, érdemes kipróbálni amíg van friss málna. 
A pitetésztát a szokásos pitereceptemből készítettem, lefelezve a mennyiségeket, és csak 1 egész tojásból. Így lett egy 22cm-es piteformába és még 8 db mini pitéhez/ tarte-hoz való tészta. Az eredeti francia tarte forma nem cakkos szélű, hanem egy sima kör, de azért ezeket a kis szilikon sütőformákat is tarte sütő néven rendeltem a Tchibo-tól. 



Hozzávalók :

pitetészta fele mennyiségből 1 egész tojással  ( fentebb a link )

Krém :

7 dl tej
2 csomag vaníliás pudingpor
1 tk vaníliaesszencia
10 dkg porcukor ( nálam nyírfaporcukor)
20 dkg vaj

Málnapüréhez:

25 dkg friss málna
2 ek. porcukor
fél citrom leves
1 tk pektin

Tetejére :

2 tojásfehérje
10 dkg cukor
pár csepp citromlé

Díszítéshez:

10 dkg friss málna
citromfűlevelek


Elkészítés:

Először a pitetésztát készítjük el az ITT leírt módon megfelezve a mennyiséget és csak 1 egész tojásból. A tésztát 1 órára folpackba csomagolva betesszük a hűtőbe. Addig előkészítjük a piteformákat, a kerámia pitetálat kivajazzuk, a szilikonsütőformákat nem kell, csak az első sütés előtt enyhén kiolajozni.
A tésztát lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk is kibéleljük vele a tálat, majd a lelógó részeket levágjuk, és a széleket az ujjunkkal körbenyomkodjuk, megmintázzuk. A maradék tésztát összegyúrjuk, és szintén kinyújtjuk, majd egy nagyobb virágkiszúróval, vagy pohárral akkor köröket szúrunk, mint a tarte ( mini pite ) formánk és kibéleljük vele.


Ehhez a tésztához mindenképpen szükséges sütősúlyt tenni a tésztára, mert különben nagyon "behízza" az egész tálat és nem marad hely a krémnek. Én egy sütőpapírt tettem rá és rizst öntöttem bele. A mini formákba nem tettem, eléggé fel is jöttek, de azért fért még rá krém is, meg málna is. :)
180 fokos sütőben addig sütjük míg a széle pirulni kezd, akkor kivesszük belőle a nehezéket a sütőpapírral és a belsejét is kicsit átsütjük. Nem kell teljesen, mert még a tojáshabbal is megy a sütőbe, és akkor nagyon megég az alja. A mini pitéknek értelemszerűen kevesebb idő kell,  vigyázzunk mert hamar megbarnul a széle.

Amíg hűlnek a piték elkészítjük a krémet. 7 dl tejben megfőzzük a 2 pudingport , amikor elkészült a tetejére folpackot teszünk ( közvetlenül a krémre), hogy ne bőrösödjön be. Megvárjuk míg kihűl, addig kihabosítjuk a vajat a porcukorral, majd a kihűlt pudingot kanalanként hozzáadjuk miközben keverjük a kézi robotgéppel. Egy sima, nem túl zsíros, könnyű krémet kapunk.

A málnapüréhez a málnát botmixerrel pürésítjük a két evőkanál porcukorral és a citromlével, majd egy kis lábasban felfőzzük, hozzáadjuk a pektint még azzal is főzzük pár percet. A kihűlt pitetésztára öntjük, ott hagyjuk kissé megdermedni, utána erre kerül a vaníliakrém.

A habcsókhoz a tojásfehérjét felverjük a cukorral és a citromlével, majd sima csövű habzsákba töltjük és a vaníliakrém tetejére kis halmokat nyomunk. Ha hirtelen elhúzzuk, akkor tudunk ilyen csúcsokat nyomni vele. Visszatesszük a sütőbe, és 10-15 percig, alacsony hőmérsékleten, csak inkább szárítjuk, míg a hab teteje szépen megbarnul.


A mini piték tetejére nem került hab, csak friss málna és egy citromfűlevél.







Jó étvágyat hozzá ! .-)



2015. június 22., hétfő

Levendulazselé



Múlt héten levendulától volt illatos a konyhám. Tudom nagyon megoszlanak az ízlések ha levenduláról van szó, van aki imádja (mint én is ), és van aki utálja és csak a nagyi molyirtója jut róla az eszébe. Az biztos, hogy az utóbbi években reneszánszát éli a levendula, újra felfedezték, mint illatos fűszert különféle ételekbe édességekbe, mint nyugtató hatású gyógynövényt, mint kozmetikumot......és persze molyirtásra továbbra is nagyon jó. :)
Nálunk főleg én rajongok a családban a levenduláért, de a Citromos levendulás keksz -emet  mindenki imádja a családban. Levendulaszörp-öt is tettem már el, édességekbe vagy bonbonokhoz szoktam felhasználni, és a nyári limonádéknak is egy különleges ízt és illatot kölcsönöz. Most levendulazselét készítettem, amit ugyan már kóstoltam, de most próbáltam itthon először befőzni. Jól sikerültek, nagyon szépek lettek, tettem az üvegbe egy-egy szál levendulát is díszítésnek, így még ajándéknak is nagyon mutatós. Palacsintákhoz, muffinokhoz, fagylaltokhoz bátrabbak húsokhoz és pástétomokhoz is fogyaszthatják, a lekvárokhoz hasonlóan.

Hozzávalók :

20 g szárított levendulavirág ( 2 marék )
30 dkg cukor ( nyírfacukor, nádcukor, fruktóz )
1 citrom leve
1 tk. citromsav
8 dl víz
1 csomag 3:1 dzsemfix ( vagy 12 g pektin )



Elkészítés :

A levendulavirágot a vízzel felforraljuk és  1 órát ( lehet többet is, akár másnapig) állni hagyjuk.
Amikor jól kiázott a virág, leszűrjük az aromás vizet egy fazékba és hozzáadjuk a cukrot, citromlét, citromsavat, dzsemfixet, és közepes lángon kevergetve felforraljuk, majd 2-3 percig lobogva főzzük. Üvegekbe töltjük, lehet bele 1-1 ág megmosott levendulát díszítésnek beletenni, majd pár percre fejre állítjuk és utána másnapig  mehetnek a száraz dunsztba.


Jó étvágyat/kísérletezést hozzá ! :-)


2015. június 2., kedd

Töltött paprika



Nem túl sűrűn készítek töltött paprikát, de nyáron egyszer-kétszer kötelező, a friss napon érett paprikából. Nálunk inkább csak a húsgombócok mennek, ezért csak fele arányban töltöm paprikába, hogy az íze belefőjön. Házi paradicsomlével készítem, vagy ha esetleg ilyenkorra már elfogy, akkor inkább frissből passzírozom. Jó sok paradicsomszósszal szeretjük, és sós vízben főtt burgonyával. Még jobb ha van újburgonya hozzá, nekem most nem volt itthon, de azért így is finom lett. :)

Hozzávalók:

0,5 kg darált hús
2 l házi paradicsomlé
8 db TV ( tölteni való) paprika ( nálunk 4 a többi gombóc)
1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 tojás
8 dkg kerek szemű rizs
só, bors, pirospaprika, majoranna, cukor
2 szál zeller zöld
kevés olaj, 2 evőkanál liszt a rántáshoz



Elkészítés :

A vöröshagymát apróra vágjuk és kevés olajon megdinszteljük. Összeállítjuk a tölteléket, a darált húst összekeverjük a rizzsel, tojással, a dinsztelt hagymával, egy gerezd áttört fokhagymával, sózzuk, borsozzuk, kevés majoranna, pirospaprika, majd jól összekeverjük. A megmosott paprikákat kicsumázzuk, kiszedjük belőle a magokat, majd beletöltjük a masszát, nem túl szorosan, mert a rizs megduzzad. A maradék masszából gombócokat formázunk. Egy lábasba beleöntjük az egyik üveg paradicsomlét, fele mennyiségű vízzel, sózzuk, kevés cukrot teszünk bele ízlés szerint, és a zeller zöldet, majd belerakjuk a paprikákat és gombócokat. Közepes lángon kb. 30 perc alatt puhára főzzük, közben megfordítjuk a paprikákat, ha nem lepi el teljesen a szósz. Kevés olajon világos színű rántást készítünk, és óvatosan berántjuk vele a paradicsommártást, és hozzáöntjük a másik üveg paradicsomlét. Van aki rántás előtt kiszedi a paprikát és a gombócokat nehogy összetörjenek, én nem szoktam, óvatosan keverem bele a rántást és ilyenkor engedem fel a megfelelő sűrűségre a másik liter paradicsomlével. 
Sós vízben főtt burgonyával, vagy friss puha kenyérrel tálaljuk.



Jó étvágyat hozzá ! :-)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...