2015. május 26., kedd

Rákóczi túrós pitetorta



Többen kértétek tőlem a Rákóczi túrós receptjét, megpróbálom gyorsan és röviden leírni. Általában pitetorta formában szoktam készíteni, kivéve ha többen vagyunk, akkor még egy félszeres mennyiséget veszek hozzá, és akkor egy normál gáztepsihez való.

Hozzávalók: 

30 dkg liszt
15 dkg vaj
10 dkg porcukor
2 tojássárgája
1 csom. sütőpor
1 dl tejföl

A krémhez :

50 dkg túró
15 dkg porcukor
2 tojássárgája
1 dl tejföl
1 citrom reszelt héja

Tetejére:

4 tojásfehérje
10 dkg porcukor

 házi baracklekvár

Elkészítés :


A lisztet a vajjal elmorzsoljuk, majd a többi hozzávalóval összegyúrjuk a pitetésztát. Kinyújtjuk és egy vajazott piteformába vagy egy 24 cm-es kapcsos tortaformába rakjuk. Villával megszurkáljuk az alját és 180 fokos sütőben félig megsütjük.

Amíg sül a tészta összekeverjük a túrótölteléket, majd a tésztára öntjük és visszatoljuk a sütőbe kb. 15 percig sütjük.

A tojásfehérjékből kemény habot verünk a porcukorral és habzsákba szedjük.

A megsült túrótöltelék tetejét megkenjük 2-3 evőkanál baracklekvárral, majd erre nyomjuk a tojáshabot tetszőleges mintával. Úgy is szoktam készíteni, hogy rácsokat húzok a tojásfehérjéből és a köztük lévő kockákat töltöm ki lekvárral, szintén nyomózsákból.


A tojásfehérjehabbal még 5-6 percre visszatesszük a sütőbe kb. 160 fokon.  


Jó étvágyat hozzá ! :-)


2015. május 12., kedd

Paleo szerű (mentes) menü - egy hétre

Egyik kedves barátnőm lánykájának főzök egy hétig paleo ebédet, amíg ő elutazott, és addig természetesen magunknak is ..... aztán hátha rákapunk mi is a végén.😉

Azért tervezek egy posztban összegzést, és több recept megosztását, mert sajnos a fotóknak nagyon híján vagyok. Mivel reggel készítem (vagy legalább is befejezem), utána roham ütemben csomagolom, dobozolom, így már nincs időm fotót készíteni. A műanyag dobozokban pedig sajnos nem annyira mutat az étel.😏

Nagyon izgalmas kihívás nekem, hogy ilyen szoros keretek között, de mégis finom és ízletes ételt készítsek. Sokat olvasgattam a témában, de még sem eleget, mert mindjárt az elején elkövettem egy-két hibát, amire aztán időben figyelmeztettek ...... ezért a "szerű" megjelölés. Igazából ez nem a szigorúan vett paleo étrend, kompromisszumos ...... csak hasonló, ezért találhattok benne hüvelyeseket is ......ami viszont biztos, hogy glutén-, laktóz-, és cukormentes.

Akitől a legtöbb ötletet vettem, Erzsike  a Troll a konyhámban blog írója, aki írt is egy paleo szakácskönyvet.  A másik ötletadóm Főzelékes Feri, akinek nem kifejezetten paleo az összes főzeléke, de sok olyan van a könyvében, ami kis változtatásokkal beilleszthető a paleo étrendbe is.

Az alap kiindulás nálam, hogy mindent kókuszolajjal , kókusztejjel és nyírfacukorral készítek, már amibe szükséges cukor. Ezen kívül nagyon jó ha van otthon mindig kókusztejszín/kókuszkrém, amivel nagyon jól lehet sűríteni. Ezen kívül a botmixer a legjobb barátunk, mert rendszerint saját magával sűrítjük a főzelékeket, leveseket  .....úgy, hogy kiveszünk belőle pár merőkanállal pépesítjük és visszaöntjük az ételbe.

Most pedig jöjjenek a receptek :


Kókuszlisztes paleo palacsinta - eper és banán töltelékkel


Hozzávalók:

4 db tojás
15 dkg kókuszliszt
2 evőkanál nyílgyökérpor
2 evőkanál nyírfacukor ( por)
1 evőkanál kókuszolaj
1 dl kókusztej
fél tk. szódabikarbóna
szénsavas ásványvíz

kókuszolaj a kisütéshez


Elkészítés :

Az összes hozzávalót kézi robotgéppel jól kikeverjük, annyi ásványvizet adunk hozzá, hogy tejföl sűrűségű masszát kapjunk. Kicsit állni hagyjuk, majd utána még általában hígítani kell, mert a kókuszliszt megduzzad. 
Teflon palacsintasütőben, kevés kókuszolajon mindkét oldalát megsütjük.
Az eredeti receptben nem szerepelt nyílgyökérpor, de nekem e nélkül nagyon szakadt és nagyon tojásízű volt. Így nagyon jól süthető, és hasonló ízében is a hagyományos palacsintához.




 
Gyömbéres-mentás zöldborsófőzelék tükörtojással


Hozzávalók:

1 csomag mirelit zöldborsó
1 marék mentalevél
1 darabka ( 2 cm) gyömbér

szinesbors
1 gerezd fokhagyma
2 szál újhagyma
kókuszolaj
kókusztej



Elkészítés :

Kevés kókuszolajon üvegesre pirítjuk a karikára vágott zöldhagymát. Hozzáreszeljük a fokhagymát és a gyömbért. Beletesszük a fagyott zöldborsót , kicsit kevergetjük, majd felöntjük annyi vízzel vagy alaplével (még jobb ha van), hogy ellepje. Sózzuk, borsozzuk, bele dobunk 6-7 levél mentát. Amikor már puhára főtt - nem kell neki sok idő - kiveszünk 2 merőkanállal egy edénybe, teszünk hozzá friss mentaleveleket 6-8 db-ot, 1dl kókusztejet és összepürésítjük. A belefőtt egészben maradt mentalevelek kiszedjük, és ezzel a pürével sűrítjük be a főzeléket, ha még szükséges öntünk hozzá kevés kókusztejet. Összeforraljuk és már kész is. Tükörtojással tálaljuk.


Fahéjas almaleves kókusztejszínnel



Hozzávalók :

4 db savanykás alma
1 nagyobb egész fahéj
2 evőkanál nyírfacukor ( ízlés szerint lehet több)
2 karika bio citrom
250 ml kókusztejszín ( kókusz főzőkrém)
1 teáskanál vaníliaesszencia
tetejére őrölt fahéj

Elkészítés :

Az almákat meghámozzuk, felkockázzuk és egy fazékban annyi vízzel, hogy jól ellepje feltesszük főni a két citromkarikával együtt. Hozzáadjuk a nyírfacukrot, fahéjdarabot, vaníliaesszenciát, majd addig főzzük, hogy az almák még ne főjenek szét, csak éppen puhábbak legyenek. Akkor kiveszünk belőle 2 merőkanálnyit, botmixerrel pürésítjük, visszaöntjük a fazékba és a kókusztejszínt is hozzákeverjük. Pár perc alatt összeforraljuk, és már kész is. Langyosan vagy hidegen tálaljuk, tetejét fahéjjal megszórjuk.


Narancsos lencsefőzelék, céklás-sárgarépás rösztivel 



Hozzávalók :

50 dkg lencse
1 fej vöröshagyma
1 bio narancs héja +leve
2 gerezd fokhagyma
1 ek. dijoni mustár
1 kk. őrölt római kömény
2-3 db babérlevél

frissen őrölt szinesbors
kókuszolaj


Rösztihez:

1 db nyers cékla
1 db sárgarépa
1 tojás
1 evőkanál nyílgyökérliszt
1 evőkanál utifűmaghéj
1 csokor petrezselyem
só, bors

kókuszolaj a kisütéshez

Elkészítés :

A lencsét előző este átválogatjuk és beáztatjuk. Kevés kókuszolajon megfuttatjuk az apróra vágott vöröshagymát, majd 1-1 evőkanál vízzel addig pároljuk mígnem teljesen puhára fő. Ráreszeljük a fokhagymát, fűszerezzük a római köménnyel és ráöntjük a beáztatott lencsét. Hozzáadjuk még a borsot, és a babérlevelet, a sót csak a vége felé. 20-25 perc alatt puhára főzzük, majd kiveszünk belőle pár merőkanálnyit, amit botmixerrel pürésítünk és visszaöntünk a főzelékhez. Egy kis tálkában lereszeljük a narancs héját, kifacsarjuk a levét, összekeverjük a dijoni mustárral, és ezt is a főzelékhez öntjük. Pár perc alatt összeforraljuk.

A rösztihez a répát és a céklát nagy lyukú reszelőn lereszeljük, kissé besózzuk majd 5 percet állni hagyjuk. Utána jól kinyomkodjuk a levét, hozzáadunk 1 egész tojást, sót, borsot, 1-1 evőkanál nyílgyökérlisztet és utifűmaghéjt, apróra vágott petrezselymet és jól összekeverjük. Teflon serpenyőben 2 evőkanál kókuszolajat jó forróra hevítünk, és a céklás masszából evőkanállal halmokat rakunk és mindkét oldalát szép pirosra sütjük.
 
Karfiolkrémleves petrezselyem pestoval


Hozzávalók:

1 fej karfiol
1 póréhagyma
kevés kókuszolaj
kb.2 dl kókusztej
só, bors, bio ételízesítő

Petrezselyem pestohoz:

1 nagy csokor petrezselyem
3 evőkanál kókusztejszín
1 evőkanál kókuszolaj

Elkészítés :

A póréhagymát karikára vágjuk és kevés kókuszolajon elkezdjük párolni, majd a megmosott rózsáira szedett karfiolt is hozzáadjuk. Kicsit átforgatjuk az olajban, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Fűszerezzük sóval, borssal, bio zöldséges ételízesítővel és puhára főzzük. Utána botmixerrel pürésítjük és kókusztejjel felöntjük a megfelelő sűrűségre, majd összeforraljuk.

A petrezselyem pesto hozzávalóit turmixgépbe tesszük és összeturmixoljuk, míg egynemű szép zöld krémet kapunk.

Tálaláskor a leves tetejére pöttyözzük a pestot és egy fogpiszkálóval elhúzzuk szív formákra.



Thai zöldségleves



Hozzávalók :

1 cs. újhagyma
3 gerezd fokhagyma
1 szál sárgarépa
1 szál fehérrépa
30 dkg gomba
1 db lime ( zöldcitrom)
2 dl kókusztej
1 darabka ( 2 cm) friss gyömbér
1 kk. kurkuma
1 kk. curry por
1/2 kk. őrölt koriander
1 kevés chili pehely

frissen őrölt bors
kókuszzsír

Elkészítés :

Kevés kókuszzsíron elkezdjük pirítani a karikára vágott zöldhagymát, hozzáadjuk az aprított fokhagymát, majd a julienre vágott répákat, felszeletelt gombát és a fűszereket, majd felöntjük annyi vízzel, hogy jól ellepje, és puhára főzzük. A legvégén bele facsarunk egy fél lime levét, és beleöntjük a kókusztejet és még pár percre összeforraljuk. Tálaláskor ízlés szerint lehet még lime-mal és chilivel ízesíteni. 




Összegzésképpen elmondhatom, hogy nagyon érdekes kirándulás volt ez az egy hét az egészségesebb táplálkozás világába. Sok étel és több alapanyag megtetszett amit ezután is megtartok, de őszinte leszek, a teljes paleo étrendre nem tudnék áttérni. A kókuszzsír a kedvencem lett, ezután többet fogom használni. Nincs semmilyen mellékíze, nincs kókuszíze vagy illata, teljesen semleges olaj, tehát ugyanúgy lehet használni egy sima sült krumplihoz vagy rántott húshoz is. A süteményeknél viszont maradok a hagyományosnál.

Mindenkit arra bíztatok, hogy kísérletezzen, próbáljon ki új ízeket, fűszereket, alapanyagokat, mert a változatosság gyönyörködtet ! :-)


Jó étvágyat mindenkinek ! :-)








2015. május 9., szombat

Almás-krémes torta


A fotókon két féle formában látható az almás-krémes, mivel a receptben megadott mennyiség sok egy kerek tortaformához, amit én ajándékba készítettem, így még nekünk is jutott egy hosszúkás kis torta. Az eredeti recept, amit ITT találtok Verustól származik, és egy 32x24 cm-es tepsihez való. Nagyon mutatós, finom és könnyű sütemény. Az almától kap egy kissé savanykás pikáns ízt, a tészta márványosan kakaós, és a tetején egy illatos vaníliás krémes réteg. A krémet habzsákból rózsa formára mintáztam, de simán is rá lehet kenni a tetejére, az semmit nem fog levonni a finom ízéből.:) 



Hozzávalók :

5 db tojás
20 dkg cukor
20 dkg liszt
1 csom. vaníliás cukor
1/2 csom. sütőpor
1 dl víz
1 dl olaj
csipet só
1 evőkanál kakaópor ( Holland, cukrozatlan)
4-5 szem alma
őrölt fahéj+ 2 evőkanál kristálycukor

Krém :

6 dl tej
2 csom. vaníliás pudingpor
8 evőkanál cukor
20 dkg vaj

Tetejére:

őrölt fahéj


Elkészítés :

A tojásokat ketté választjuk, a sárgáját habosra keverjük a cukorral, vízzel, és az olajjal. A fehérjét csipet sóval szintén kemény habbá verjük. A száraz alapanyagokat összekeverjük a kakaón kívül, és kanalanként a sárgájás krémhez keverjük, majd beleforgatjuk a fehérjehabot.
A sütőformát (formákat) sütőpapírral kibéleljük és kevés vajjal megkenjük, erre kerül a vékonyra felszeletelt alma, amit fahéjas kristálycukorral megszórunk. 
Utána ráöntjük a massza háromnegyed részét, majd a megmaradt negyedrészhez hozzákeverjük a kakaót. Ráöntjük a sárga tésztára és villával óvatosan elkeverjük, márványozzuk.
180 fokra előmelegített sütőben kb. 25-30 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, mert ez a tepsi méretétől is függ. Ha egy nagyobb tepsiben sütjük, akkor értelem szerűen több idő kell.
Amíg hűl a tészta elkészítjük a krémet. A két pudingport elkeverjük a cukorral, kevés hideg tejjel. A maradék tejet feltesszük melegedni, majd hozzáöntjük a csomómentesre elkevert pudingport és kevergetve készre főzzük. Még melegen hozzákeverjük a vajat, majd folpack fóliával befedjük, úgy hogy teljesen hozzáérjen, így nem fog bebőrösödni, és hagyjuk hűlni.
Amikor a tészta teljesen kihűlt kiborítjuk a formából, óvatosan lehúzzuk róla a sütőpapírt, így felülre kerül az almás réteg, és majd erre jön a krém.
A krémet habzsákba szedjük és tetszőleges mintával rányomjuk az alma tetejére. Közvetlen tálalás előtt fahéjjal megszórjuk.






 Jó étvágyat hozzá ! :-)

2015. május 5., kedd

Szilvalekváros angyalszem



Nagyon sokféle kekszet, linzert szoktam sütni. Ez az angyalszem talán abban különleges, hogy a tésztájához libazsírt is használok. Próbáltam csak vajjal, de nem adta vissza azt a kissé ropogós, de mégis omlós állagot. Az eredeti receptben 25 dkg vaj szerepelt, amiből egyszer nem volt itthon elég, így kiegészítettem libazsírral, és így derült ki, hogy az eredmény sokkal finomabb lett. Utána többször kipróbáltam, és kikísérleteztem a megfelelő arányt. Bármilyen lekvárral finom, de így a tészta jellegéhez a házi szilvalekvár illik a legjobban, amit természetesen cukor nélkül hagyományosan készítek. 


Hozzávalók:

52 dkg liszt
12,5 dkg vaj
10 dkg libazsír
1 csomag sütőpor
16 dkg porcukor
2 egész tojás
2 tk. vanília esszencia

10 dkg házi szilvalekvár ( botmixerrel pürésítve)

Elkészítés :

A lisztet elmorzsoljuk a zsiradékkal, majd hozzáadjuk a többi alkotórészt és jól összegyúrjuk.  Folpackba csomagolva legalább 1órára a hűtőbe tesszük, majd utána kis golyókat ( nálam 15g/db) formálunk belőle. Sütőpapíros tepsire kis távolságra egymástól lerakjuk, majd egy fakanál végével vagy az ujjunkkal benyomjuk a tetejét, ahová majd a lekvárt töltjük. 
A pépesített lekvárt egy zacskóba töltjük, a végét ollóval kivágjuk és egyenként megtöltjük a kekszeket ...  így kialakítva az angyalszemet. Előmelegített 180 fokos sütőben készre sütjük, vigyázva nehogy megbarnuljanak.



Jó étvágyat hozzá ! :-)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...