2013. február 24., vasárnap

Lajcsi-szelet ....Géza napra :)



Géza öcsém nagy kedvence a LAJCSI SZELET, neki sütöttem most a névnapjára. Nyíregyházi unokatestvéremnél Adélnál ettünk először, tőle kaptam a receptet is. A nevét nem tudom honnan kapta, a lényeg hogy 3 kakaós lapból áll,  kétféle pudingos krémmel van töltve,és csoki van a tetején. Finom puha a két réteg krémtől, és illatozik a rumtól.

Hozzávalók :

2 evőkanál kakaó
2 evőkanál méz
2 egész tojás
20 dkg cukor
7,5 dkg vaj
40 dkg liszt
2 k.kanál szódabikarbóna

Krém:

1 csom. vaníliás pudingpor
1 csom. puncs pudingpor
6  dl tej
20 dkg porcukor
25 dkg vaj (eredetileg Ráma)
1 cs. vaníliáscukor
kevés rum vagy rum aroma


Elkészítés :

A lisztet a szódabikarbónával összekeverjük. A többi hozzávalót egy fém edényben gőz fölött felforraljuk, és tűzről levéve belekeverjük a lisztet. Egy ragacsosabb tésztát kapunk, és lisztezett deszkára tesszük.  Picit hagyjuk hűlni, és ha még szükséges kevés lisztet belegyúrhatunk. 3 felé osztjuk, egyenként kinyújtjuk, villával megszurkáljuk, és tepsi hátulján egyenként kb. 10 perc alatt megsütjük.



A krémhez a pudingokat 3-3 dl tejben megfőzzük, a vaníliáshoz a vaníliacukrot, a puncshoz a rumot hozzákeverjük és hagyjuk hűlni.  A vajat habosra keverjük a porcukorral és kettéosztva a kétféle pudinghoz keverjük.
 


Az első lapot a sárga krémmel kenjük meg, rátesszük a második lapot, megkenjük a rózsaszín krémmel és a harmadik lap következik. Legalább egy napot állnia kell, hogy megpuhuljon. A tetejét csokimázzal vonjuk be.


Jó étvágyat hozzá !:-)


2013. február 23., szombat

Csokikurzuson jártam :)


Múlt hét szombaton a KIFŐZTÜK BONBON- készítő kurzusán voltam, Gesztenye és Katuci vezetésével.
Nagyon jól éreztem magam, párban dolgoztunk, mindenki egy fajta bonbont készített, és a végén mindenkiéből ( 7 féle ) kóstoltunk. Mi Böbével vaníliás-ibolyakrémes bonbont készítettünk. Első próbálkozásra nagyon szépre sikerültek. :) Minden infót, és gyakorlati útmutatást megkaptunk, amit csak bele lehetett sűríteni egy délelőttbe, a többi már csak gyakorlás kérdése.
Megvettem az Aldiban az első szilikonos bonbon formáimat, és rögtön ki is kellett próbálnom. Hát nem mondom, hogy nem dolgoztam meg vele, még a fülemen is folyt a csoki :-), de  a végeredmény megérte !
A töltelékek, ízesítések lehetősége végtelen, kedvet is kaptam kísérletezgetni ! Most a kurzuson tanult krémekből választottam kettőt, a narancsos mákos fehércsoki ganache-t, és egy trüffelkrémet.

Először leírom a csokoládé temperálását, a szombaton tanultak alapján, ami majd mindegyik bonbonra vonatkozik.

TEMPERÁLÁS :

A csokoládé temperálásának az a célja, hogy a csokoládéhüvelyek fényesek, roppanósak és tartósak legyenek.
A temperáláshoz az alábbi tényezők ideálisak: - a helyiség hőmérséklete 20 ° körüli legyen alacsony páratartalommal - a csokoládéformát enyhén melegítsük elő (hajszárító a legjobb hozzá), de semmiképp se legyen melegebb a csokoládénál - a töltelék hőfoka közelítse meg a csokoládé hőmérsékletét.

A TEMPERÁLÁS MENETE:

Lábasban vizet forralunk, levesszük a tűzről. Fémből készült kisebb tálba tesszük a csokoládét,  ezt helyezzük a vízgőz fölé. Fontos, hogy ez az edény ne érintkezzen a forró vízzel, valamint teljesen fedje le a lábast, hogy a csokoládé ne érintkezzen közvetlenül a vízgőzzel. Az étcsokoládét a vízgőz felett folyamatos keverés mellett 40-45° közé melegítjük (a fehér illetve  a tejcsokoládét 40 °-ig). Ha elértük ezt a hőmérsékletet, az edényt levesszük a gőzről, megtöröljük  a külsejét, és hideg felületen, kevergetve visszahűtjük 34-35°-ig (a fehér csokoládét 31-32°,  a tejcsokoládét 32-33°). Hozzáadunk 1%  porított kakaóvajat ( tehát 100 g csokoládéhoz 1g-ot), és alaposan elkeverjük a csokoládéban. Tovább kevergetve a felhasználási  hőmérsékletig hűtjük. Ez étcsokoládé esetében 31-32°, fehér és tejcsokoládénál 29-30°.  Ekkor kezdhetünk dolgozni a csokoládéval.


Baileys-es trüffelkrémes bonbon:

Hozzávalók :

A külső csokiburokhoz :

20 dkg jó minőségű fekete csoki ( 70%)
2 dkg porított kakaóvaj

A krémhez :

5 dkg fehér csokoládé
5 dkg tejcsokoládé
0,5 dl tejszín ( 30%-os)
0,5 dl Baileys
2 kiskanál nescafé



A krémhez a tejszínt felforraljuk, és apránként a csokira öntjük és olvadásig kevergetjük. Hozzáadjuk a Baileys-t és a nescafét és tovább keverjük, majd félretesszük hűlni. Ha kihűlt habosra keverjük és nyomózsákba töltjük.



A külső burokhoz a csokoládét temperáljuk és kiöntjük a formába. Teljesen megtöltjük a mélyedéseket, a felesleget habkártyával lehúzzuk.  1-2 perc múlva egy tál fölött megfordítjuk a formát és kicsurgatjuk a felesleges csokoládét, majd újra lehúzzuk simára és hűtőbe tesszük míg megszilárdul teljesen.
Utána megtöltjük a krémmel, de hagyunk egy kis peremet, hogy majd le tudjuk zárni a talpakkal. Hagyjuk kicsit a krémet megszáradni ( megszilárdulni) , amíg a  csokoládét  újra temperáljuk (mindig újra kell temperálni, ahányszor felmelegítjük). Utána leöntjük végig a formát és lehúzzuk a habkártyával, vagy egyenként kanállal ráöntögetünk és utána húzzuk le a maradékot. Hűtőbe tesszük kb. 1 óra múlva kinyomjuk a kész bonbonokat.



A szív alakú formákba töltöttem a Baileys-es krémet a kockákba a narancsos mákkrémet.

Narancsos-mákos fehércsoki ganache :

 70 ml tejszín ( 30%-os)
1/2 rúd vanília kikapart belseje
1 narancs lereszelt héja
100 g fehércsoki
2 teáskanál ( egész) mák

A tejszínt felforraljuk a narancshéjjal és vaníliával, majd a  fehér csokira öntjük és addig keverjük amíg egynemű lesz. A végén hozzákeverjük a mákot, és robotgéppel habosítjuk. Hagyjuk teljesen kihűlni ( 20 perc) nyomózsákba töltjük és mehet a csokihüvelyekbe a fent leírt módon.


Kívül roppanós, belül finom krémes töltelék ..... egész más, mint amit a boltban lehet kapni.

Jó munkát, és jó étvágyat hozzá ! :-)
 






 

2013. február 11., hétfő

Gyömbéres-citromos méz - megfázásra, immunerősítésre




 

Szeretem a természetes gyógymódokat, főleg egy kis megfázásra, torokfájásra, nem kell rögtön a gyógyszerekhez nyúlni. 
A hagymatea mellett, az új kedvencem ez a gyömbéres-citromos méz, amiből egy teáskanállal kell tenni a teába vagy közvetlenül fogyasztani A gyógyhatásán kívül még finom is! :-)




A citromot jól megmossuk, beáztatjuk (lesikáljuk a héját), még jobb ha sikerül kezeletlen citromot vennünk. Felszeleteljük, majd utána negyedekre vágjuk. A gyömbért megpucoljuk és szintén vékony szeletekre vágjuk. 1 citromhoz, kb. ugyanakkora darab gyömbért számoljunk, nem  baj ha kicsit csípni fog, annál hatékonyabb. Egy kis befőttes üvegbe rétegezve lerakjuk, egy sor citrom, egy sor gyömbér, végül felöntjük az üveget mézzel, hogy ellepje. Hűtőben 2-3 nap alatt összeérik, és hónapokig eláll ez az isteni finom gyógyméz. A citromot egy hónap után ki kell venni belőle, mert keserű lesz, ha addig nem fogyna el.

Egészségetekre váljék ! :-)




2013. február 9., szombat

Farsangi szalagos fánk



Ritkán sütök fánkot, de a farsangi időszakban nem lehet kihagyni, kötelező.:) Jó szívvel ajánlom ezt a receptet, mert tényleg finom foszlós a tészta, és szép szalagosra lehet sütni a fánkokat. A lényeg, hogy jól kidolgozzuk a tésztát, hólyagosra, és a sütésnél figyelni kell, hogy ne túl forró olajban süssük (kb.170-180 fok), mert akkor csak kívülről megég, és belül nyers marad. 

Hozzávalók :

70 dkg finomliszt
5 púpos evőkanál porcukor
7 dkg olvasztott vaj
1 egész tojás
3 tojássárgája
3 dl tej ( liszttől függően több is lehet 3,5-4 dl)
0,5dl rum
1 vaníliarúd kikapart belseje
1 narancs reszelt héja ( lehet citrom is)
3,5 dkg friss élesztő

a sütéshez : 1l olaj
tálaláshoz: porcukor, és baracklekvár


Elkészítés :

Az élesztőt felfuttatjuk, langyos cukros tejben. A lisztet, porcukrot, tojásokat, vaníliát, rumot és a narancshéjat egy tálba tesszük, ehhez öntjük a felfutott élesztős tejet, és jól kidagasztjuk, végül az olvasztott vajat is bele dolgozzuk. Sima tésztát kapunk, ami szinte elválik az edény falától. Letakarva 40-50 percet pihentetjük, amíg a duplájára megkel.

 


Utána lisztezett deszkára borítjuk, kb. 1,5 ujjnyi vastagságra kinyújtjuk, vagy inkább a kezünkkel ellapogatjuk, és fánkszaggatóval (nálam 6,5 cm-es) kiszúrjuk. Mindegyik közepébe az ujjunkat benyomjuk, és letakarva a deszkán még 40 percet pihentetjük.


A szaggatás után a maradékból két kis fonott fánkot csináltam.

Az olajat felforrósítjuk kb. 170-180 fokra, a fánkokat majd csak mérsékelt lángon süssük, mert akkor belül nyers marad. Először a lyukas felükkel lefelé tesszük az olajba, és letakarjuk az edényt, (ettől jön fel, és lesz szép szalagos) majd kb.1-1,5 perc múlva megfordítjuk és akkor már nem kell rátenni a fedőt, és szintén 1-1,5 percig sütjük amíg szép piros lesz.






A kisült fánkokat papírtörlőre szedjük, hogy leitassuk róluk a felesleges olajat.






 Porcukorral és kissé felmelegített baracklekvárral tálaltam. 
 Jó étvágyat hozzá ! :-)


 Az eredeti recept Mohától származik.

A Facebook-on ITT TUDTOK csatlakozni hozzám ! :)

2013. február 6., szerda

Zabpelyhes keksz aszalt szilvával és csokival



Az egészséges reggeli vagy nasi jegyében ma zabpelyhes kekszet sütöttem, két féle ízesítéssel. Az alap zabpelyhes receptemet bekevertem, majd a feléhez aszalt szilvát és fahéjat tettem, a másik feléhez kakaót és csokilencsét. Ez most dupla adag, de a normál mennyiséget írom le, amiből kb.40db keksz készül. Ha valaki csak az egyik félét szeretné megsütni, akkor értelemszerűen az ízesítésből duplát kell számolni ( tehát : 10 dkg aszalt szilva, 2 evőkanál tej, 1 teáskanál fahéj ). Egyébként ezt az alapreceptet sokféle variációban sütöttem már, lehet mazsolával, aszalt áfonyával, mézeskalácsfűszerrel, kandírozott naranccsal, kókuszreszelékkel ......az ízesítések sora végtelen. :)




Hozzávalók :

12,5 dkg vaj
15 dkg cukor ( nálam fele fruktóz )
2 db tojás
13 dkg liszt ( 1/4-e teljes kiörlésű )
fél csom. sütőpor
1 csom. vaniliáscukor
15 dkg zabpehely ( kisebb szemű)
3 evőkanál citromlé
csipet só

Aszalt szilváshoz :
5  dkg aszalt szilva apróra vágva
1 evőkanál tej
fél tk. fahéj

Csokishoz :
1 evőkanál kakaó
2 evőkanál csokilencse
1 evőkanál tej
Elkészítés :

A vajat a tojások sárgájával, a vaniliáscukorral, és  a cukorral habosra keverjük. A száraz hozzávalókat ( liszt, zabpehely, sütőpor ) egy tálban összekeverjük. A tojásfehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük. A vajas keverékbe beleöntjük a zabpelyhes lisztet, jól összekeverjük végül beleforgatjuk a tojáshabot. A masszát elfelezzük, és egyikhez az aszalt szilvát, fahéjat, tejet keverjük, a másik feléhez pedig a kakaót, tejet, csokilencsét.
Sütőpapíros tepsire teáskanállal kisebb halmokat rakunk és vizes kanál hátuljával ellapítgatjuk, majd 180°-os sütőben kb. 10 perc alatt megsütjük.


Fémdobozban nagyon jól eltartható, tápláló egészséges reggeli vagy uzsonna lehet 1 pohár tejjel vagy kávéval.
Jó étvágyat hozzá ! :-)

2013. február 3., vasárnap

Amerikai palacsinta - áfonya öntettel



Az amerikaiak általában reggelire fogyasztják ezt a palacsintát, juharsziruppal leöntve. Nálunk most ebéd utáni desszert, de bármikor finom édesség, lekvárral , gyümölcsszósszal, vagy különféle öntetekkel.  Ebből az adagból 18-20 db, kb. 10cm-es átmérőjű kis palacsinta jön ki. Két evőkanállal kell a serpenyő közepébe tenni, és az pont akkorára terül el. Fél perc alatt megsül egy-egy oldala, de csak közepes lángon szabad sütni, nem úgy mint a sima palacsintát, hogy jól átsüljön és feljöjjön a sütőportól.

Hozzávalók :

20 dkg liszt
2 db tojás
3 ek. cukor
3 ek. olvasztott vaj
3 dl tej
1 csipet só
2 tk. sütőpor
1 cs. vaniliáscukor (elhagyható)
olaj a sütéshez



Elkészítés :

A liszthez hozzáadunk 2 ek. cukrot, a sütőport, 3 ek. olvasztott vajat, vaniliát, a két tojás sárgáját, és a tejjel csomómentesre kidolgozzuk. A tojásfehérjét a maradék 1 ek, cukorral és a csipet sóval kemény habbá verjük, és óvatosan a masszához keverjük. Egy sűrűbb állagú tésztát kell kapnunk, mint a hagyományos palacsintáé.




A palacsintasütőt felmelegítjük a kevés olajjal, és a közepébe két evőkanál masszát csurgatunk, hagyjuk elterülni, és fél-fél perc alatt mind két oldalát szép barnásra sütjük.



 Jó étvágyat hozzá ! :-)
 
A Facebook-on ITT tudtok csatlakozni hozzám !




2013. február 2., szombat

Falafel - csicseriborsó fasírt



Többször sütöttem már falafelt, de valahogy mindig kicsit másképp, kerestem az igazi receptet, kísérletezgettem, ezért nem osztottam meg eddig. Végül nálam ez lett a bevált recept. :)

Hozzávalók :
  • 300 g szárított csicseriborsó
  • 1 közepes fej vöröshagyma
  • 3-4 gerezd fokhagyma
  • 1 tojás
  • 3 ek. friss aprított petrezselyem
  • chilipaprika (ízlés szerint)
  • 2 tk. őrölt római kömény
  • 2 tk. őrölt koriander
  • 1/2 tk. sütőpor
  • só 
  • frissen őrölt bors
  • 1 ek.
Elkészítés :

A csicseriborsót előző este hideg vízbe beáztatjuk, majd másnap leszűrjük és aprítógépben vagy húsdarálón a hagymával együtt finomra daráljuk





Hozzáadjuk az átnyomott fokhagymát, tojást, petrezselymet, sütőport, az 1 evőkanál vizet és jól összedolgozzuk. A fűszereket egy kis tálban összekeverjük, a felét beledolgozzuk, a másik felét a massza tetejére szórjuk és fél órára a hűtőbe tesszük.



A hűtőből kivéve újra összedolgozzuk, és kb. egy evőkanálnyi mennyiségből golyókat formálunk, közben kinyomva belőle a fölösleges vizet, majd forró olajban kisütjük.






Zöldsalátával, vagy zöldségekkel pitakenyérbe töltve fogyaszthatjuk. Jó étvágyat hozzá ! :-)


A facebook-on ITT tudtok csatlakozni hozzám !


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...