2015. április 26., vasárnap

Kijevi csirkemell


A pénteki Konyhafőnök műsor után határoztam el, hogy kijevi csirkemell lesz a hétvégi menü. Még soha nem készítettem itthon, nem is tudom miért, pedig nagyon szeretem. Egy régi kedves emlékem fűződik ehhez az ételhez .... a 90-es években volt egy lakáskultúra boltom, ahol az (üzlet)szomszédasszonyom kínált meg először ezzel a húsétellel. Az újpesti piacon volt egy büfé, ahol éttermeket felülmúló módon készítették a kijevi csirkemellet. Annyira finom volt, hogy évekig ide jártunk, ha erre támadt kedvünk. Most itthon is sikerült hasonló minőséget elkészítenem.;-) Nem túl bonyolult étel, egy fűszervajjal megtöltött csirkemell, amit aztán bepanírozunk és kisütünk. Inkább csak időigényes, hogy ne folyjon ki belőle a vaj a sütésnél, ezért többször hűteni kell, a vajat is külön és a betöltött húsokat is a panírozás előtt. Vannak olyan változatok ahol a petrezselyem mellé még tárkonyt is használnak, és olyan is ahol sajtot is kevernek a vajas töltelékbe, de az már nem az eredeti kijevi. Akkor sikerült tökéletesre, ha a kisütött húst felvágjuk a tányéron, a közepéből kifolyik a megolvadt fűszervaj.


Hozzávalók :

2 db csirkemellfilé
20 dkg vaj
1 nagy csokor friss petrezselyem
2-3 gerezd fokhagyma
só, frissen őrölt bors, szerecsendió

Panírozáshoz :

liszt
2 db tojás + pici tej
zsemlemorzsa 
só 
olaj ( a kisütéshez)

Először a fűszervajat készítjük el :

A szoba hőmérsékletű vajat elkeverjük az apróra vágott petrezselyemmel, a zúzott fokhagymával, kevés borssal, sóval. Majd annyi részre osztjuk, ahány húst fogunk tölteni, és egyenként a halmokat folpackba tekerjük, kis rudakat formázva, és mint a szaloncukrokat feltekerve a két végét a fagyasztóba tesszük őket.


Elkészítés :

Előkészítjük a húsokat, felvágjuk nagyobb szeletekre, majd szép vékonyra kiklopfoljuk őket. Sózzuk, frissen őrölt borssal megszórjuk, majd mindegyik közepébe egy fűszervaj rudat teszünk és feltekerjük a húst. Hústűvel összetűzzük, vagy szintén folpackba csavarjuk és a fagyasztóba tesszük a megtöltött húsokat egy órára. Utána bepanírozzuk a hústekercseket,  - aki biztosra szeretne menni, az dupla panírba :)- majd forró bő olajban szép pirosra kisütjük.





Köretnek burgonyapürét és fehérborecetben pácolt retket tálaltam.
Jó étvágyat hozzá ! :-)

2015. április 24., péntek

Svájci gyökérkenyér ( Pain Paillasse ) - pirított hagymával és olajbogyóval



Imádom a gyökérkenyeret, nem csak enni, de készíteni is. Főleg azért, mert nincsen hozzá szükség semmi különleges eszközre, se kenyérsütőgépre, se dagasztógépre, se valamilyen spéci sütőformára .... csak a két kezünkre van szükség, és némi türelemre a hosszú ( 8-10 órás) kelesztési idő miatt. Nah, ezt én nem mindig tartom be, de min. 4-5 órát akkor is keleszteni kell. Legjobb ha este bedagasztjuk és reggel sütjük frissen, de lehet fordítva is. A gyökérkenyér készülhet friss élesztővel, porélesztővel vagy kovásszal is, nálam most friss élesztővel készült. Az ízesítése is sokféle lehet, a mostani hagymás és olíváson kívül, csináltam már napon érlelt aszalt paradicsommal, és persze simán is. Az is változatossá teszi, hogy többféle lisztből készíthetjük, nálam most fehér tönkölyliszt és rozsliszt keverékéből készült, de ez is egyéni ízléstől függ. A neten található receptek általában 50 dkg lisztből 2 db kenyérről szólnak, ebből a receptből 3 db kenyér készül ..... nekem mindig van kinek adni 1-1 db-ot ! ;-)
A gyökérkenyér a formájáról kapta a nevét, mivel úgy néz ki mint egy fa gyökere, amit úgy érünk el, hogy megcsavarjuk egyszer-kétszer, mintha ruhát csavarnánk ki, de majd a fotókon mutatom a fázisokat. ( a képek több sütésből valók )

Hozzávalók : 

90 dkg liszt (nálam 50 dkg fehér tönkölyliszt + 40 dkg rozsliszt)
3 dkg friss élesztő
1 teáskanál kristálycukor
5,5 dl langyos víz
0,6 dl olívaolaj
2 tk. só

Elkészítés :

Az élesztőt felfuttatjuk egy kevés cukros langyos vízben. Egy tálban összekeverjük a lisztet, sót, beleöntjük az olívaolajat, a maradék langyos vizet, és a felfutott élesztőt. Jól összedolgozzuk a tésztát, de nem kell nagyon dagasztani, csak hogy mindenhol átnedvesedjen a liszt. Utána letakarjuk, és 8-10 órát kelesztjük, nem huzatos, meleg helyen. Gabojszánál olvastam egy jó ötletet, hogy a kikapcsolt sütőbe teszi be keleszteni a tésztát.
Kelesztés után, lisztezett felületre borítjuk, és téglalap alakúra lapogatjuk, majd 3 felé vágjuk, és rászórjuk az ízesítéseket.


 A következőképpen megformázzuk : 







Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, és még 1 órát letakarva kelesztjük. Addig előmelegítjük a sütőt 220 fokra, egy kis edényben vizet teszünk a sütő aljába párásítani.  30-40 perc alatt szép pirosra sütjük. 


Ez a ropogós héjú rusztikus kenyér, nagyon finom szendvicsekhez, bruschettához, vagy csak simán vajas kenyérnek.
Jó étvágyat hozzá ! :-)

2015. április 17., péntek

Hamburger házilag



Ma " hamburger day"-t tartottam a családom és barátaim körében. :-)
Saját készítésű hamburger húspogácsa, házi sütésű buciban, házi barbecue szósszal, sajttal és sok zöldséggel ..... kell ennél több ?

Meg voltak elégedve vele, mindenkinek nagyon ízlett. :) Érdemes volt dolgozni, mert összehasonlítani nem lehet azzal amit a gyorséttermekben hamburgernek hívnak. Nagyon sok variáció létezik, mindenkinek meg kell találnia a saját ízesítését. Rengeteget kutattam a neten, a legtöbb receptben csak natúran sütik meg a húspogácsát kissé megsózva max. még egy kevés bors, de én inkább maradtam a jól fűszerezett hamburgerhúsnál, Gabojsza receptje alapján, kisebb változtatással.

Húspogácsa:

80  dkg darált marhahús (nálam fele marha-fele disznóhús)
1 fej lilahagyma ( apróra vágva)
2 gerezd fokhagyma
2 tojás sárgája
2 teáskanál magos mustár
3 evőkanál ketchup
2 tk. Worchester szósz
só, frissen őrölt bors

Zöldségek:

jégsaláta
lilahagyma
paradicsom
kalifornia paprika 

Továbbá:

1 csomag Cheddar lapkasajt

Házi  BBQ szósz

Elkészítés :

A húspogácsa hozzávalóit összekeverjük, és legalább egy éjszakára a hűtőben hagyjuk az ízeket összeérni. Másnap ebből a mennyiségből, 9 db húspogácsát készítettem egyenlően elosztva, és sütésig újra a hűtőbe tettem.
Fogyasztás előtt sütjük ki,  kevés olajat teszünk egy teflon serpenyőbe, és mindkét oldalát (nálam  8-8 perc) egy fémlapáttal lenyomva szép pirosra sütjük.




Házi barbecue szósz: 

1 üveg ( 5-7 dl) házi 100%-os paradicsomlé
2 kis doboz sűrített paradicsom ( Fácános)
1 kis fej lilahagyma apró kockára vágva
2 gerezd zúzott fokhagyma
1 evőkanál citromlé
2 evőkanál cukor
1/2 teáskanál só
1/2 mokkáskanál őrölt szerecsendió
1/2 mokkáskanál őrölt szegfűszeg
1 mokkáskanál őrölt fahéj
1 babérlevél
frissen őrölt színesbors ( pár tekerés)
chilipehely 
olívaolaj

Elkészítés :

Az apróra vágott lilahagymát kevés olívaolajon üvegesre pároljuk majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, beletesszük a sűrített paradicsomot, sózzuk és hozzáadjuk a szerecsendiót. Kissé átforgatjuk, majd felöntjük a paradicsomlével és hozzáadjuk az összes többi fűszert. Addig főzzük, amíg eléri a megfelelő sűrűséget ( kb.  30 perc), utána kidobjuk belőle a babérlevelet.

Hamburger összeállítása :


A házi hamburgerzsemle receptjét ITT találjátok.

A hamburgerzsemlét kettévágjuk és egy üres teflonserpenyőben a vágott felüket kissé megpirítjuk.


A haburger bucit megkenjük a barbecue szósszal, erre tesszük a csíkokra vágott jégsalátát, egy pár karika lilahagymát, egy karika paradicsomot és kalifornia paprikát, majd erre jön a húspogácsa a ráolvasztott sajttal, a tetejére még egy kanál szósz és még egy kevés zöldféle, majd rátesszük a tetejét. Egy bambuszpálcikával tűztem meg, nehogy ledőljön a torony.



Fűszeres steakburgonyával tálaltam .....jó étvágyat hozzá ! .-)



2015. április 16., csütörtök

Házi hamburgerbuci (zsemle)


Eddig még soha nem csináltam itthon hamburgert, őszinte leszek, nem is vagyok egy nagy hamburger fan....,de lehet hogy ez után majd az leszek. 😊
Egy rendezvény kapcsán jött az ötlet, ahová meghívtak segítőnek és amerikai ételeket fognak készíteni, hogy ideje kikísérleteznem egy saját hamburger verziót. Ehhez az első lépés volt ez a házi hamburgerbuci elkészítése, amit Limara receptje szerint készítettem, azzal a különbséggel, hogy én kézzel dagasztottam, nem kenyérsütőgépben, így egy kicsit másképp alakult az elkészítés. Ha kelt tésztáról van szó, akkor Limarában sohasem csalódom. Most is így lett, gyönyörűek lettek a zsemlék, nem is nagy munka az egész, igaz én - nem tudom mondtam-e már -  imádok kelt tésztával dolgozni.
A hamburger többi része majd holnap jön, a hús már pácolódik a fűszerekkel, előkészítem a zöldségeket ..... ez már az én ízlésem szerint fog készülni, de erről majd később.

Most jöjjön a házi buci receptje :

Hozzávalók :

2 dl tej
2 evőkanál cukor
2 dkg friss élesztő
60 dkg liszt
1 tk. só
1 egész tojás
100 g joghurt 
40 g étolaj

+1 tojás a lekenéshez
kevés szezámmag


Elkészítés :

Az élesztőt felfuttatjuk a cukros langyos tejben. A lisztet összekeverjük a sóval, és hozzáadagoljuk a tojást, joghurtot, olajat, majd a legvégén a felfutott élesztőt, és jól összedolgozzuk. Én először a robotgép dagasztóspiráljával dolgoztam, majd utána kézzel dagasztottam, amíg egy jó ruganyos, egynemű tésztát nem kapunk. Egy tálban letakarva, meleg helyen kb. 1-1,5 órát kelesztjük. Amikor a tészta a duplájára kelt, lisztezett felületre borítjuk, és 9 egyenlő részre osztjuk ( kb. 120g/db ). A zsemléket kézzel egyenként megformázzuk*, sütőpapíros tepsire rakjuk és még fél órát kelesztjük. Utána egy felvert tojással megkenjük, megszórjuk szezámmaggal, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt szép pirosra sütjük.




Kóstolni ugyan csak holnap fogjuk, de már ránézésre is látszik rajta, hogy össze sem lehet hasonlítani a bolti szétporladó, agyontartósított hamburgerzsemlékkel. 
Szerintem érdemes vele dolgozni !:)

* A bucik formázása úgy történik, hogy az egyik tenyerünkbe fogjuk a tésztát, és a másik kezünkkel körkörösen mindig behajtjuk a szélét a közepébe, egészen addig amíg szép sima gömbölyű formát nem kapunk. A behajtott felület lesz az alja .... ami a tenyerünkbe feküdt az a szép sima pedig a teteje.

2015. április 14., kedd

Frankfurti leves


A frankfurti levest mindenki ismeri, és mindenki kicsit másképpen készíti. Abban biztos megegyezik, hogy kelkáposzta és virsli van benne, de hogy teszünk-e bele más zöldséget, és habarjuk-e tejföllel vagy nem, az már egyéni ízlés kérdése. Most az én verziómat mutatom meg, ami állítólag a családom szerint nagyon finom. Kedves szomszédasszonyomtól Gyöngyitől tanultam, hogy a virslit nemcsak belefőzi a levesbe, hanem előtte serpenyőben lepirítja a virslikarikákat. Így sokkal finomabb az íze, és gusztusosabb is, hogy nem egy elázott virsli van a levesben. Ami még esetleg nálam eltér, hogy én sárgarépát is szoktam beletenni, mert így ízében és színében is gazdagabb a leves. :-)


Hozzávalók: (kb. 4 főre)

1 kisebb fej kelkáposzta
2 szál sárgarépa
3 közepes burgonya
1 közepes fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
4 szál virsli ( nálam Pick virsli )
1 kis tejföl
só, bors, majoranna, őrölt kömény, pirospaprika
2 db leveskocka ( vagy húsleves alaplé )
5-10 dkg húsos szalonna ( császár, bacon)
kevés olaj
liszt



Elkészítés :

A húsos szalonnát ( nálam bacon) kockára vágjuk és kevés olajon megpirítjuk. Közben apróra vágjuk a vöröshagymát, rádobjuk a kiolvasztott szalonnára és tovább pirítjuk. Pár perc múlva hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, majd a csíkokra vágott kelkáposztát, a félkarikára vágott répát, és kicsit még kevergetve pároljuk. Utána megszórjuk 1-2 evőkanál liszttel ( stauboljuk ), azzal is jól elkeverjük, majd pirospaprikával és felengedjük vízzel vagy ha van alaplével. Befűszerezzük a leveskockával, sóval, borssal, majorannával, őrölt köménnyel ízlés szerint. Az apró kockára vágott burgonyát kicsit később szoktam hozzáadni, amikor már felforrt a leves.
Amíg a leves fő, felkarikázzuk a virslit, és egy teflon serpenyőben, kevés olajon megsütjük szép pirosra, majd csak a legvégén adjuk a leveshez.
A tejfölt elkeverjük egy kevés liszttel, majd a levesből hozzáadunk 1 merőkanállal a hőkiegyenlítés miatt, azzal is simára keverjük, majd az egészet a leveshez öntjük., vagyis behabarjuk. Beletesszük a virslikarikákat, összerottyantjuk, és kész a finom tartalmas leves.



Jó étvágyat hozzá ! :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...