2014. január 31., péntek

Aranygaluska vaníliasodóval


Tegnap írtam a FB oldalamon, hogy nagy fába vágtam a fejszémet, mikor elkezdtem ezt az aranygaluskát. Ma is azt mondom, hogy nem kis vállalkozás, elég időigényes finomság, de mindenképpen megéri a fáradozást. :) Nagyon szeretem a kelt tésztákat, elég sűrűn szoktam kalácsot sütni, mégis az aranygaluskára ritkán kerül sor, most is a lányom kedves munkatársai kedvére készítettem. Az aranygaluska tésztája egy "gazdag"  kalácstészta ...  puha, foszlós, illatos. A receptet egy 26 cm-es kapcsos tortaformához írom, de én most dupla adagból készítettem, azért látszik a képeken nagyobb tepsi.




Hozzávalók :

50 dkg liszt
1 csipet só
5 evőkanál cukor
fél citrom reszelt héja
1 csom. vaníliáscukor
3 tojássárgája
2,5-3 dl langyos tej
2,5 dkg élesztő
5 dkg olvasztott vaj + a tepsi kikenéséhez

A szóráshoz (forgatáshoz):

15 dkg darált dió
10-15 dkg kristálycukor ( ízlés szerint)
10 dkg olvasztott vaj

Vaníliasodóhoz :

5 dl tej
1 vaníliarúd ( ha nagyobb akkor a fele)
5 dkg porcukor
2 evőkanál vanília pudingpor ( vagy 2 evőkanál liszt )
2 tojássárgája

Elkészítés :





Az élesztőt egy kevés langyos, cukros tejben felfuttatjuk. Egy tálba belemérjük a lisztet, cukrot, vaníliás cukrot, sót, belereszeljük a citromhéjat, majd hozzáadjuk a tojások sárgáját, a langyos tejet, végül a felfuttatott élesztővel elkezdjük összedagasztani, majd fokozatosan beledolgozzuk az olvasztott vajat is. Akkor jó, ha a tészta elválik az edény falától. Letakarva, meleg helyen a duplájára kelesztjük kb. 1 óra alatt.



Amíg kel a tészta, ledaráljuk a diót, összekeverjük a cukorral, megolvasztjuk a vajat, és kikenjük a tepsit.


Miután megkelt, ilyen szép levegős tésztát kapunk.


A megkelt tésztát lisztezett deszkán kb. 1 ujjnyi vastagságra kinyújtjuk és közepes pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, majd egyenként először az olvasztott vajba, majd a cukros dióba forgatjuk, és sorban lerakjuk a tepsibe.




Addig  rétegezzük amíg el nem fogynak a galuskák, nem túl szorosan egymás mellé rakva, mert még sütés előtt a tepsiben is kelni fognak. A két réteg között még pluszban megszórjuk cukros dióval, illetve a tetejére rászórjuk az összes maradék diót.

Ha elkészültünk a szaggatással, akkor letakarjuk a tepsit, és még 20-25 percet kelni hagyjuk.
180 fokra előmelegített sütőben, 30-35 perc alatt szép aranybarnára sütjük, ha szükséges félidőben a tetejét fóliával letakarjuk, hogy nehogy nagyon megpiruljon.


A vaníliasodóhoz feltesszük a tejet forrni a vanília rúddal. A tojássárgáját a cukorral és a pudingporral jól kikeverjük, majd a forró tejből hozzáadunk 1 merőkanállal, azzal is jól elkeverjük a hőkiegyenlítés miatt, majd az egészet a többi tejhez öntjük, és összeforraljuk míg besűrűsödik.




Jó étvágyat hozzá! :-)

Recept forrása: Limara

2014. január 29., szerda

Rántott sajtgolyó ( spenót főzelékkel )



A KataFakanala oldalon láttam meg ezt a finom rántott sajt receptet még hetekkel ezelőtt. Amilyen egyszerű, annyira finom ! :)
Féltem, hogy ki fog folyni a sajt, de nagyon szépen megsült, egyáltalán nem folyt ki és nem is szívta magába az olajat. Pillanatok alatt elkészül, reszelt sajt, tojás, liszt, zsemlemorzsa, kis fűszer .....
Főzelékhez feltétnek, de önálló fogásként áfonyalekvárral, vagy tartármártással fogyasztva is nagyon finom lehet. 
A mirelit spenót elkészítését már egyszer leírtam, majd ha friss parajból készítek, részletesebben is megérdemel egy posztot. 

Hozzávalók :

20 dkg reszelt sajt ( aki szereti lehet füstölt is )
2 egész tojás
4 csapott evőkanál liszt
só, bors, szerecsendió ( nálam só helyett ételízesítő)
zsemlemorzsa

olaj a kisütéshez





A reszelt sajtot összekeverjük a tojásokkal, liszttel, és ízlés szerint a fűszerekkel. Olajos kézzel kis golyókat formálunk a masszából, majd jól beleforgatjuk a zsemlemorzsába. Serpenyőbe olajat forrósítunk, és szép pirosra kisütjük a sajtgolyókat.






Jó étvágyat hozzá ! :-)

 

2014. január 26., vasárnap

Narancsos-nutellás muffin


Szülinapi gyerekzsúrra sütöttem ezt a muffint, mert úgy gondoltam a nutellát minden gyerek/felnőtt szereti.
A tésztája narancsos ízű, piskótaszerű puha és illatos, a közepében folyik a finom mogyorókrém. A muffin papírok is alkalomhoz illőek, királylányos mesések, remélem örömet szereztem vele kolléganőm kislányának Dorinának.😊

Hozzávalók:

20 dkg liszt
15 dkg kristálycukor 
20 dkg puha vaj 
1 csipet só
2 kávéskanál sütőpor
1 csomag vaníliáscukor
4 tojás
1 narancs reszelt héja + leve
kb. fél üveg Nutella

Elkészítés :

A tojások sárgáját, a cukorral, vaníliás cukorral és a puha vajjal habosra keverjük. A lisztet összekeverjük a sütőporral és a csipet sóval. A sárgájás krémbe belereszeljük a narancshéjat, belekeverjük a narancslevet, majd hozzáadjuk a lisztes keveréket, végül hozzáforgatjuk a habbá vert tojásfehérjéket.



A muffinsütőt kibéleljük papírkapszlikkal, és egy-egy evőkanállal beleadagolunk a tésztából. Utána egy kávéskanál nutellát teszünk mindegyik közepébe, majd ismét tészta kb. a formák 3/4 részéig. 
A sütőt 180 fokra előmelegítjük, és ezen a hőfokon kb. 10-15 perc alatt készre sütjük.




Jó étvágyat hozzá ! :-)

2014. január 25., szombat

Zöldséges kuszkusz


Most próbáltam ki először a kuszkuszt, de valószínű sűrűn lesz az asztalunkon, mert nagyon ízlett mindenkinek, másrészt sokféleképpen variálható alapanyag. Nálunk ma főételként ez volt az ebéd, de inkább köretnek szokták fogyasztani. Pillanatok alatt elkészül, magát a kuszkuszt főzni sem kell, csak forró vízbe áztatni, és letakarva állni hagyni. Elhatároztam, hogy az idén minél  több egészséges alapanyagot fogok az étrendünkbe beiktatni, változatosan és finoman elkészítve. Ez a zöldséges kuszkusz egytálételnek kiválóan megállja a helyét, tápláló, egészséges, könnyű és finom . :))



Hozzávalók :

1 bögre kuszkusz
1 szál sárgarépa 
2-3 szál zöldhagyma
1 bögre zöldborsó
1 bögre szeletelt gomba
1 csom. vágott petrezselyem
só, bors, ételízesítő ( ízlés szerint, nálam Toscana fűszerkeverék)
1 leveskocka ( vagy húsleves alaplé)
kevés olivaolaj




Elkészítés :

A zöldhagymát felkarikázzuk és kevés olivaolajon üvegesre pirítjuk, majd rádobjuk a felszeletelt sárgarépát, gombát, a mirelit zöldborsót, befűszerezzük és fedő alatt elkezdjük párolni. Ha konzerv zöldborsóval vagy gombával dolgozunk, akkor értelemszerűen csak később adjuk hozzá.


A serpenyő közepén a vágott petrezselyem látható, amit előre kis adagokban  le szoktam fagyasztani, és ilyenkor csak beledobom  az ételbe, majd ha kienged elkeverem. 


Közben kimérjük a kuszkuszt egy bögrével, majd másfélszeres vizet ( ha van alaplét) forralunk egy húsleveskockával és a kuszkuszra öntjük, összekeverjük és lefedve állni hagyjuk 10-15 percet.




Amikor elkészült, villával fellazítjuk a kuszkuszt és hozzákeverjük a sült zöldségekhez. Önmagában főételként savanyúsággal, salátával fogyaszthatjuk, vagy különféle húsok mellé köretnek.



Jó étvágyat hozzá ! :-)



2014. január 23., csütörtök

Burgonyakrémleves bacon chips-szel és pirított hagymával



Ma éreztem először, hogy igazából tél van, nagyon fázósan jöttem haza, és egy jó meleg levesre vágytam. Ez a krémleves pillanatok alatt elkészül, tápláló, krémesen selymes, és ami a lényeg felmelegít ....:)
Többféle feltéttel lehet tálalni, én most bacont és hagymát pirítottam  jó ropogósra, és abból tettem a leves tetejére, de ma reggel hallottam, hogy párolt petrezselymes gombával a tetején is nagyon finom .... legközelebb úgy fogom kipróbálni.

Hozzávalók :

70-80 dkg burgonya
1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1-2 evőkanál vaj
2,5 dl tejszín
1 húsleveskocka 
só, bors, szerecsendió

Feltét :

5 dkg bacon
1 kis fej vöröshagyma

Elkészítés :

A hagymát apró kockára vágjuk és vajon üvegesre dinszteljük. Hozzáadjuk a felkockázott krumplit, felöntjük 1-1,5 liter vízzel, és befűszerezzük sóval, borssal, szerecsendióval, és a leveskockával. Addig főzzük amíg a burgonya teljesen megpuhul, majd botmixerrel pürésítjük. Hozzáöntjük a tejszínt, és ha szükséges még kevés vizet, majd jól összeforraljuk.
A bacont kisebb szeletekre, a hagymát apró kockára összevágjuk és külön-külön teflon serpenyőben ropogósra pirítjuk, és ezzel tálaljuk a levest.



Jó étvágyat hozzá! :-)


 









 





2014. január 19., vasárnap

Göngyölt csirkemell - fűszeres-chilis batátával


Mai ebédünk, kicsit a "gombhoz a kabát" módjára készült, mert az édesburgonyát (batátát) szerettem volna kipróbálni. Mivel még soha nem próbáltam, így arra gondoltam kétféle ízesítéssel csinálom a csirkemellet, édeskés aszalt szilvával, és fokhagymás juhtúróval töltve, így valamelyikhez biztosan passzolni fog. A batáta receptje eredetileg Gabojszától van, kisebb változtatással.
Göngyölt csirkemellet már sokszor készítettem, különféle töltelékkel, sütőben vagy serpenyőben sütve, hol bepanírozva és kirántva, de ezzel az alufóliás módszerrel most készítettem először. Nagyon finom lett mindkét hústekercs, és kellemes meglepetés a batáta is, ezután többször terítékre fog kerülni.

Göngyölt csirkemell:

 2 egész csirkemell filé
1 csom. szeletelt bacon ( kb. 20 szelet)
bors
10-15 dkg aszalt szilva
pici fahéj
10 dkg juhtúró
2-3 gerezd fokhagyma

Fűszeres, chilis batáta:

2 nagyobb édesburgonya/batáta
olívaolaj
citromlé
durva szemű tengeri só
frissen őrölt színesbors
chilipehely
kis darab reszelt gyömbér
2 evőkanál nádcukor


A húst először félbe vágjuk és jól kiklopfoljuk, majd mindkét oldalát sózzuk, borsozzuk. A juhtúróba belenyomjuk a fokhagymát és jól összekeverjük, az aszalt szilvákat előkészítjük. Az alufóliára ráterítünk kb. 5 szelet bacont, erre kerül a csirkemell, majd a közepére tesszük az aszalt szilvát, picit megszórjuk fahéjjal, és az alufólia segítségével feltekerjük, majd mindkét végét szaloncukorszerűen megcsavarjuk.



Ugyanígy készítjük a juhtúrósat, a csirkemell közepére halmozzuk a krémes juhtúrót és azzal tekerjük be. Nekem 2-2 nagyobb tekercs lett a 2 egész csirkemellből.
Tepsibe rakjuk és 180 fokon 30 percig sütjük az alufóliában. Utána óvatosan ( nehogy felcsapja a kezünket a forró gőz) kiszedjük az alufóliából, és még pár percet pirítjuk, amíg a bacon szép piros, ropogós lesz.



Az édesburgonyát meghámozzuk, és kb. 2mm vastag szeletekre vágjuk. Egy tűzálló tálat kikenünk pár csepp olívaolajjal, és bele sorakoztatjuk a batáta szeleteket. Meglocsoljuk citromlével, fűszerezzük sóval, frissen őrölt borssal, chlilivel, ráreszeljük a gyömbért, rászórjuk a nádcukrot (ez szépen rákaramellizálódik) és a végén még megszórjuk egy kevés olívaolajjal.



180 fokos sütőben 25-30 perc alatt megpuhul, és a szélei szépen pirosra sülnek. Különlegesen finom, enyhén édes, közben savanykásan csípős. Rengeteg vitamint ( A, B, C) és ásványi anyagot (kálium, magnézium, réz, mangán) tartalmaz, ezen kívül finom, és nem utolsó sorban alacsony a kalóriatartalma ( 100g/ 117kcal).






Jó étvágyat hozzá ! :-)

2014. január 15., szerda

Zabpelyhes-áfonyás keksz




Tavaly év végén rengeteg aprósüteményt sütöttem, narancsos linzert, mézeskalácsot, csokis pöfeteget, .... ami éppen hogy kitartott az ünnepekre, de már réges-régen üres a kekszes dobozunk. Mi nagyon szeretjük a kekszeket kávé és tea mellé. Szinte már külön kis szertartás nálunk, hogy kiteszem a kis sütiket a forró teához, és lehet jókat beszélgetni közben. Zabpelyhes kekszet is már többször sütöttem, ez most amolyan saját recept, amit egyszer több másik receptből variáltam össze az éppen itthon található alapanyagok szerint, és olyan finom lett, hogy azóta ezt használom zabpelyhes alapreceptként. Az áfonyát ki lehet cserélni bármilyen aszalt gyümölcsre, mazsolára, kókuszreszelékre, csokidarabokra, magvakra .....stb......rengeteg a variáció. A méz helyett van amikor nyírfacukrot használok, és a fehér liszt helyett tönkölylisztet vagy más teljes kiőrlésű lisztet. Most a sima búzalisztet kevertem mandulaliszttel.



Hozzávalók :

15 dkg zabpehely ( aprószemű )
15 dkg liszt
5 dkg mandulaliszt
8 dkg méz ( vagy 10 dkg cukor, nyírfacukor )
1 csom. vaníliáscukor
1/2 tk szódabikarbóna
1 tk fahéj
8 dkg aszalt áfonya
15 dkg olvasztott vaj
1 tojás
2 evőkanál natúr joghurt ( Cserpes vagy Görög )
1 narancs reszelt héja (elhagyható)



Elkészítés :

A száraz alapanyagokat egy tálba mérjük, majd hozzáadjuk a folyékony hozzávalókat, és jól eldolgozzuk, majd fél órára letakarva a hűtőbe tesszük.
Utána sütőpapíros tepsire diónyi golyókat formázunk egymástól 3-4 cm távolságra, majd vizes kanál hátuljával ellapítjuk ( kekszet formálunk) őket.








180 fokra előmelegített sütőben, 9-12 perc alatt készre sütjük. A színe amikor már olyan szép aranysárga, akkor jó lesz, mert ha tovább hagyjuk akkor megég az alja. Amikor kivesszük a sütőből még puha lesz, hagyni kell telesen kihűlni, akkor lesz olyan igazi kívül ropogós zabpelyhes keksz. Ebből a mennyiségből nekem 30 db nagyobb keksz lett, amiből 2 darabbal jól is lehet lakni. :)







Jó étvágyat hozzá ! :-)



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...