2013. szeptember 26., csütörtök

Szilvalekváros süti



Limaránál láttam meg ezt a nagyon egyszerű, de nagyszerű receptet, csak annyit változtattam rajta, hogy 9 dkg zsír helyett 10 dkg vajjal készítettem.  Pont kapóra jött, mert a napokban több felvonásban szilvalekvárt főztem. A liszt felét ki lehet váltani darált dióval, legközelebb úgy fogom kipróbálni, sőt teljesen gluténmentes változatban is elkészíthető. Pillanatok alatt elkészül, belül puha szaftos a szilvalekvártól, kívül roppanós a csokimáz ..... érdemes kipróbálni!



Hozzávalók:

3 tojás
15 dkg cukor
1 csom. vaníliáscukor
10 dkg vaj
5 púpos evőkanál  szilvalekvár ( kb. 20 dkg)
9 evőkanál langyos víz
20 dkg liszt ( vagy 10 dkg liszt+ 10 dkg darált dió)
1 tk. sütőpor
1/2 tk. teáskanál szódabikarbóna
1 tk. őrölt fahéj
fél citrom reszelt héja

Tetejére :

10 dkg jó minőségű fekete csoki
2 evőkanál étolaj

Elkészítés :

A lekvárt a vízzel elkeverjük. A tojásokat a cukorral, vajjal, vaníliával , kézi robotgéppel jól felhabosítjuk, majd mehet bele a vízzel elkevert lekvár és a citromhéja. A lisztet összekeverjük a sütőporral, fahéjjal, szódabikarbónával, és hozzáforgatjuk a tojásos krémhez.
Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük ( nekem 27x34 cm ), és előmelegített sütőben 180 fokon   (gázsütőben közepes láng) kb. 20-25 percig ( tűpróbáig) sütjük.



Rácson kihűtjük, addig elkészítjük a csokimázat. Gőz fölött elolvasztunk 10 dkg étcsokit 2 evőkanál étolajjal, és szépen rásimítjuk a süti tetejére.








Jó étvágyat hozzá ! :-)









2013. szeptember 19., csütörtök

Szilvalekváros batyu


Nem tudtam kihagyni, hogy a friss szilvalekvárból ne süssek valami finomságot. Először buktát terveztem, de aztán megláttam Limaránál egy túrós batyu receptet, ennek készítettem el a szilvalekváros változatát. Finom puha kelt tészta, illatos szilvalekvárral, egy bögre forró tejjel vagy teával mennyei vacsora. :-)

 Hozzávalók:

  • 60 dkg liszt
  • 2-3 evőkanál cukor
  • csipet só
  • 1 tojás
  • 3,2 dl tej 
  • 8 dkg olv. vaj
  • 2,5 dkg élesztő 
  • szilvalekvár
Elkészítés :




Az élesztőt langyos tejben kevés cukorral felfuttatjuk, majd az összes többi hozzávalóval a liszthez öntjük és jól kidagasztjuk. Akkor jó, ha már hólyagos és leválik az edény faláról. Letakart tálban , meleg helyen a duplájára kelesztjük.
Lisztezett deszkán kb. 3mm vastagságra kinyújtjuk, éles késsel négyzeteket vágunk, majd mindegyik közepébe egy evőkanál szilvalekvárt teszünk.



A négy sarkát a tésztának összefogjuk és tekerünk rajta egyet, majd sütőpapíros tepsibe rakjuk.



Pihentetjük még 20 percet, majd egy felvert tojással lekenjük és előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt kisütjük.



Jó étvágyat hozzá ! :-)

2013. szeptember 18., szerda

Szilvalekvár - házi, hagyományos



Harmadik napja szilvalekvárt főzök/sütök a sütőben, mivel egyszerre csak 5 kg magozott szilva fér a legnagyobb tepsimbe.Természetesen cukor nélkül készítem, jó sűrűre főzve, mint ahogy hagyományosan az üstökben főzték régen. Nagyon összeesik, körülbelül az egyharmadára, úgyhogy ebből a mennyiségből összesen 4-5 db üveg lesz. Viszont nincs vele sok baj, csak 3-4 órát itthon kell lenni, és időnként megkevergetni. :)
A tepsit vagy egy nagyobb edényt, ami lehet egy zománcozott vagy rozsdamentes acél fazék/ lábas is (ha befér a sütőbe), jól kikenjük 0,5-1 dl ecettel mindenhol az oldalát is, és utána a jól megmosott, magozott, félbeszedett szilvát beleöntjük. Nem szoktam a szilvát ledarálni, mert akkor pont az igazi szilvalekvár jellegét veszíti el, amihez a pöndörödő héja is hozzá tartozik, de aki simább lekvárt szeretne az először húsdarálón darálja le, és utána kezdje főzni.


Először le szoktam fóliázni,  úgy teszem a sütőbe amíg felforr, majd utána leszedem róla az alufóliát és úgy sütöm tovább. Ha fazékban/lábasban készítjük, akkor először a tűzhelyen felforraljuk, és csak utána rakjuk a sütőbe.


Időnként megkeverem egy hosszabb nyelű fakanállal, de óvatosan, hogy ne érjek se az aljához, se az oldalához. Az ecettől nem ég le, csak az edény oldala szokott kicsit odakapni, ahonnan leforr a lekvár.
Ez a mennyiség nálam 4-4,5 óra alatt készül el, de ez mindenkinél más, függ a sütőtől, és a szilva mennyiségétől is. Alacsony hőfokon ( 120-150 fok) alsó-felső sütésen készítjük. Ha időnként megkeverjük, akkor mehet 150 fokon, ha magára hagyjuk, akkor max.120 fok.


Akkor készült el, ha már ilyen jó sötét a színe, szinte fekete, és krémes az állaga.


Ha elkészült, tisztára mosott fertőtlenített ( mikróban szoktam 2 percre csírátlanítani ) üvegekbe rakjuk, jól lezárjuk, pár percre fejre állítjuk, és mehetnek a száraz dunsztba.  Van aki tesz egy csipet szalicilt a tetejére, én nem szoktam, mert ellene vagyok mindenféle tartósítószernek, de remélem így is el fog állni.
A szilvalekvár nagyon jót tesz a gyomornak, elősegíti az emésztést, és nem utolsó sorban nagyon finom ! :-)


2013. szeptember 7., szombat

Túróval töltött zsemle


A régi munkahelyi menzát idézi ez az étel, annak idején ott ettem először, és azóta többször elkészítettem már. Tartalmas levesek után második fogásnak, önmagában egy meleg vacsorának, vagy csak egyszerűen ha valamilyen gyors édességre vágyunk, kiváló választás.  Szikkadt zsemléből a legjobb készíteni, ha van otthon egy kis túró, pillanatok alatt össze lehet dobni. Téli estéken szeretem nagyon, amikor a meleg  sütőből kivesszük, és belül omlik a krémesen lágy túró,  kívül ropogós a pirosra sült zsemle.

Hozzávalók :

6 db zsemle ( kissé szikkadt)
50 dkg túró
0,5 l tej
2 db tojás
2 csom. vaníliás cukor
5 dkg mazsola
5 dkg vaj
porcukor ízlés szerint ( nálam 6 evőkanál Xilit )
1( kisebb) citrom reszelt héja
2 (púpos) evőkanál tejföl



Elkészítés :

A zsemlék tetejét levágjuk, a belsejüket kiszedjük és egy tálba rakjuk. Felmelegítjük a tejet egy csomag vaniliás cukorral, és egyenként belemártjuk a zsemléket, jól lecsöpögtetjük és sütőpapíros tepsibe lerakjuk őket.
A túrót átnyomjuk és a zsemlék morzsájához adjuk, cukrot, a másik vaníliás cukrot, reszelt citromhéjat, a tojások sárgáját, tejfölt, mazsolát végül a fehérje felvert habját is hozzáadjuk, és jól összedolgozzuk.
A túrókrémmel megtöltjük a zsemlék belsejét, rátesszük a szintén tejjel átitatott tetőket, és mindegyik tetejére teszünk egy fagyos kocka vajat, ami majd ráolvad és szép piros ropogós lesz tőle. Sütőbe tesszük és 10-15 perc alatt szép pirosra sütjük.




Még langyosan, porcukorral megszórva tálaljuk.


Jó étvágyat hozzá !


2013. szeptember 4., szerda

Tortaverseny 3. helyezés :)



Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány által meghirdetett  " Magyarország Cukormentes Tortája" amatőröknek szóló Háziversenyére jelentkeztem még augusztus elején. 50 jelentkezőből sikerült bejutnom a legjobb 10 közé, ami már önmagában is nagy eredmény és megtiszteltetés a számomra.
Ma délelőtt ennek a versenynek volt a döntője, ahol legnagyobb örömömre 3. ( dobogós ) helyezést értem el. :-)


Motivációm a nevezésnél maga a fődíj volt, ez a gyönyörű padlizsánszínű KitchenAid robotgép, ami nagyon nagy vágyam és az "álom"gépem :) Sajnos őt nem sikerült haza hoznom, de innen is szeretettel gratulálok a győztes csokitorta alkotójának !
A háromtagú zsűri nagyon alapos, és hosszas válogatás, kóstolás után hozta meg az eredményt.
Sok szempontot kellett figyelembe venni, a küllem és a finomság mellett, az energia és szénhidráttartalom volt nagyon lényeges a receptekben.

A zsűri elnöke , az egyik kedvenc blogom a Chili & Vanilia blog szerzője Mautner Zsófi volt.


A másik két zsűritag Varga Margit ( Zazzi cukrászda mestercukrásza ) és Szűcs Zsuzsanna ( MDOSZ dietetikusa ) voltak.




Mind a tíz torta nagyon kreatív,  izgalmas, és  szép kivitelezésű tortaköltemény volt,  így  büszkeséggel tölt el, hogy az én Szedres-zabkásakrémes tortám lett a 3. helyezett.
Az nyereményeket az alapítvány elnöke Erős Antónia adta át, nekem egy Dcont Trend vércukormérő készüléket.





Családomban, Anyukám kapcsán érintett vagyok a cukorbetegségben, ezért folyamatosan kísérletezek az édességek, sütemények diabetikus elkészítésében.
Igyekeztem minél egészségesebb összetevőkből, és minél alacsonyabb kalória- és szénhidráttartalmú tortát elkészíteni. Nincs a receptemben sem finomított cukor, sem liszt, sem hozzáadott zsiradék, csak ami a tejszínben illetve a kókusztejben van. Így nemcsak a cukorbetegek, de a lisztérzékenyek is fogyaszthatják.




Szedres - zabkásakrémes torta



Hozzávalók:

Kakaós laphoz :

6 db tojás
80 g Xilit ( nyírfacukor )
50 g cukrozatlan kakaópor ( jó minőségű Holland )
1kk. szódabikarbóna
csipet só

Krémhez:

500 ml kókusztej
80 g aprószemű zabpehely
80 g Xilit
1 vaniliarúd kikapart belseje
20 g kókuszreszelék
250 ml tejszín
1 csom. zselatinfix
250 g friss szeder
citromfűlevél ( díszítéshez )

Elkészítés :

A tojások sárgáját habosra keverjük a nyírfacukorral.
A tojásfehérjét csipet sóval kemény habbá verjük.
A kakaóporban elkeverjük a szódabikarbónát és hozzákeverjük a sárgájás krémhez, majd óvatosan beleforgatjuk a tojásfehérjehabot.
Sütőpapírral bélelt kapcsos tortaformában kb. 20 perc alatt készre ( tűpróbáig) sütjük.

 Krém :

A kókusztejet a nyírfacukorral a vaniliával feltesszük forrni, majd tűzről levéve belekeverjük a zabpelyhet, kókuszreszeléket, és lefedve 15 percre félretesszük.
A tejszínből a habfixálóval kemény habot verünk, és a jól megduzzadt és kihűlt zabkásához keverjük.
A tortalap aljáról lehúzzuk a sütőpapírt, és visszatesszük a kapcsos formába.
A krémet elfelezzük, egyik felét rákenjük a tortalapra, kirakjuk friss szederrel ( félreteszünk belőle a tetejére díszítésnek), majd rákenjük a krém másik felét.
Hűtőbe tesszük, hogy a krém jól megdermedjen, és majd utána díszítjük ki a tetejét, szederrel, citromfűlevélkékkel.

A teljes torta energia- és szénhidráttartalma :
2029 kcal
159 CH
Egy szelet :
~ 169 kcal
~ 13CH
 Jó étvágyat hozzá ! :-)

2013. szeptember 1., vasárnap

Túrós-sajtos pogácsa



Két héttel ezelőtt sütöttem meg ezt a pogácsát, egy hétvégi kiránduláshoz, de annyira ízlett mindenkinek a családban, hogy ma ismét összegyúrtam egy adagot. Könnyű tésztája van a túrótól, ropogós a teteje a sajttól ......nagyon finom. :)  Lajos Maritól származik a recept, az ő szakácskönyveit gyűjtöm évek óta, és még nem csalódtam egyetlen leírásában sem.



Hozzávalók :

60 dkg liszt
25 dkg tehéntúró
25 dkg vaj (hideg)
1 dl tejföl
4 dkg élesztő
1 dl tej + 1 kk. cukor
2 tojássárgája
1 ek. só
20 dkg reszelt sajt

Elkészítés :


A lisztbe nagy lyukú reszelőn belereszeljük a vajat, majd összemorzsoljuk.  Krumplinyomón belenyomjuk a túrót, beletesszük a sót, a tejfölbe elkevert tojássárgákat. Legvégén  a cukros tejben felfuttatott élesztővel jól összegyúrjuk. Konyharuhával letakarjuk, és kb. fél órát ( duplájára ) kelesztjük.




Lisztezett deszkán 1 cm vastagságra kinyújtjuk és kb. 15 dkg reszelt sajttal megszórjuk, ( a többit a tetejére félre tesszük) majd a hosszanti oldalánál rétesszerűen feltekerjük és letakarva újra kelni hagyjuk.






Ha megkelt 1,5-2 cm vastagra kinyújtjuk, a tetejét megkenjük a tojásfehérjével, megszórjuk a maradék reszelt sajttal, és kiszaggatjuk. Igyekezzünk minél takarékosabban szaggatni, mert a maradék már nem lesz annyira szép.
Sütőpapíros tepsire rakosgatjuk, és 200 fokon kb. 20 -25 perc alatt szép pirosra sütjük.



Jó étvágyat hozzá ! :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...