2012. december 31., hétfő

Szilveszteri kekszpiramis



Minden Kedves Olvasómnak,örömteli,szeretetteljes,sikerekben gazdag BOLDOG ÚJ ÉVET kívánok!  

 Remélem találkozunk 2013-ban is! :-)

Az év utolsó napján egy nagyon egyszerű, de annál mutatósabb sütemény receptjét szeretném megosztani veletek. A szilveszteri bulikon is megállja a helyét, mert Baileys-es krémmel van töltve. Egy nagyon kedves barátnőmtől, Kacsókától kaptam ajándékba ezt a kis műanyag szerkezetet, amivel ezeket a kis piramisokat el lehet készíteni. A tésztája a klasszikus kókuszgolyó, vagy kókusztekercs receptje alapján készül, és tetszés szerinti krémmel lehet tölteni.

Hozzávalók:
50 dkg darált keksz
20 dkg porcukor
3 evőkanál kakaópor
10 dkg olvasztott vaj
2 evőkanál baracklekvár
1-2 dl langyos tej
kevés rum aroma ( elhagyható)

Krém:

1 csom. vaníliás pudingpor
4 dl tej
10 dkg vaj
4-5 evőkanál cukor ( ízlés szerint)
háztartási keksz az aljára
Baileys

Díszítéshez :

kókuszreszelék
cukorgyöngy

A darált kekszet és a többi hozzávalót egy tálba tesszük és annyi tejjel összedolgozzuk, hogy formázható masszát kapjunk. A pudingot megfőzzük és még melegen belekeverjük a 10 dkg vajat, majd ízlés szerint Baileys-t. A krémet kicsit hagyjuk hűlni, addig előkészítjük a formát, a kókuszreszeléket....





A kekszes masszából diónyi golyót formálunk és a műanyag formába tesszük, majd a közepébe nyomjuk a hozzávaló kis kúpot, amivel a krém helyét formázzuk ki. A mélyedésbe egy kanállal, vagy még jobb nyomózsákból, kémet teszünk, az aljára talpnak egy háztartási keksz kerül. A háztartási kekszet megáztathatjuk egy kis rumos tejbe, de szerintem a krémtől is átpuhul amennyire szükséges.
Végül megszórjuk kókuszreszelékkel, és a szilveszterre való tekintettel még színes konfetti cukorkát is szórtam köré.



Jó étvágyat hozzá ! BÚÉK ! :-)













2012. december 30., vasárnap

Újévi lencsefőzelék




Klasszikus újévi étel a lencsefőzelék, a népi hagyomány szerint aki újévkor lencsét eszik az gazdag lesz a jövő évben.

Hozzávalók :

30-40 dkg füstölt tarja
50 dkg lencse
4 gerezd fokhagyma
3db babérlevél
1 vöröshagyma
2 dl tejföl 
1 tk. mustár
pici cukor
liszt
olaj

Előző este hideg vízbe beáztatjuk a kiválogatott lencsét. A füstölt tarját egészben megfőzzük és a főzőlében hagyjuk kihűlni. Másnap reggel a fölösleges zsírt leszedjük a kifagyasztott léről, a húst kivesszük belőle, és a leszűrt lencsét ebben a főzőlében tesszük oda főni. 
Beletesszük a fokhagymát, babérlevelet, ha szükséges kevés sót (vigyázni kell, mert a füstölt lé sós ! ) és puhára főzzük.
Az olajon világos rántást készítünk, belereszeljük a vöröshagymát, pici pirospaprikát, simára keverjük hideg vízzel és berántjuk vele a lencsét. Egy poharas tejfölt kikeverünk és egy merőkanál főzelékkel kiegyenlítjük a hőt, majd a főzelékhez keverjük. Kis cukorral és mustárral ízesítjük, de lehet citromlével is a mustár helyett. Van amikor egy karika citrommal teszem oda főni, de akkor mustárt nem teszek bele. Tálalás előtt kiszedjük a babérlevelet és a fokhagymagerezdeket.A főtt füstölt tarját felszeleteljük és visszatesszük a kész főzelékbe, hogy ne száradjon ki. Tarja helyett füstölt kolbásszal is készíthetjük.



Sok szerencsét kívánok az új évre ! 
Jó étvágyat hozzá ! :-)

2012. december 16., vasárnap

Karácsonyi fatörzs


Igazi karácsonyi édesség ez a fatörzstorta, narancsillattal, dióval, mazsolával, és finom trüffel krémmel. Nálunk most szülinapra készült az unokahúgomnak Kittikének, de jó szívvel tudom ajánlani a karácsonyi asztalra is, mert finom, elegáns és az ünnephez méltó desszert.





Nagyon szép emlékeket ébreszt bennem ez a sütemény, a Keresztmamám sütötte mindig gyermekkoromban, jeles alkalmakkor. Sok időt töltöttem nála, Anyukám nővérénél, aki egy varázslatos meseszép helyen élt, Nyíregyháza Sóstón. A házuk mellett egy fenyves erdő, előtte a sóstói tó......gyönyörű mesevilág, minden szünidőt ott töltöttem télen-nyáron. Anyukámon és nagymamámon kívül, talán tőle is örököltem a sütés-főzés szeretetét, mert Ő híresen jó háziasszony volt. Nagy háztartást vezetett, sokat sürgölődtem körülötte a konyhában. Mai napig nem feledem azokat a finom ételeket és süteményeket amiket készített. A fatörzstortát úgy sütötte, hogy két tekercset készített, és az egyiket ketté vágva (rövidebb-hosszabb) hozzá ragasztotta két oldalt, mint egy igazi elágazó faág, és még az évgyűrűket is belerajzolta. Ez a recept már kicsit  modernizált változat, de nekem mégis mindig a Keresztmamám jut eszembe róla. 💗



Hozzávalók:

A piskótalaphoz:

5 tojás
1 kk. citromlé
2 ek. víz
70+80 g kristálycukor
85 g finomliszt
40 g étkezési keményítő

A krémhez :

4 tojássárgája
100 g porcukor
100 g étcsokoládé
50 g dió + a tetejére
50 g puha mazsola
250 g vaj
1 narancs (reszelt héja +leve )
1 csom. vaníliáscukor
2-3 ek. rum ( agy rum aroma) 

Díszítéshez:

koktélcseresznye
durvára vágott dió

Elkészítés :

A tojások fehérjét habbá verjük a citromlével és 70 g cukorral, a tojások sárgáját habosra keverjük 2 ek. vízzel és 80 g cukorral. A lisztet összekeverjük a keményítővel. A tojáshabot apránként belekeverjük a sárgájás krémbe, úgy, hogy mindig kevés liszttel megszórjuk a hab tetejét, és így keverjük bele a lisztet, így forgatjuk össze az egészet. Sütőpapíros tepsibe (40x30 ) - nálam a gáztepsi - öntjük,  és 170 fokra előmelegített sütőben kb. 10- 15 perc alatt, tűpróbáig megsütjük.
Enyhén nedves konyharuhára borítjuk, lehúzzuk róla a sütőpapírt, hagyjuk hűlni, majd óvatosan feltekerjük a konyharuhával együtt.




Krém:

A mazsolát forró vízben megmossuk, és egy kevés rumba (vagy rumaromás vízbe) áztatjuk, majd lecsöpögtetjük. A narancsot jól megmossuk, a héját lereszeljük, a levét kifacsarjuk. A diót durvára vágjuk. Vízgőz felett habosra keverjük a tojások sárgáját a porcukorral, majd beleolvasztjuk a csokoládét. Félretesszük kicsit hűlni, addig habosra keverjük a vajat a vaníliacukorral, narancshéjjal, narancslével és a rummal. Apránként hozzáadjuk a csokis tojáskrémhez, és jól kikeverjük. Egy egészen könnyű habos krémet kapunk.






A krém 2/3 részét rákenjük a piskótalapra, megszórjuk dióval, mazsolával és szorosan feltekerjük. Hosszúkás tálra rakjuk, bevonjuk a maradék krémmel, és villával fatörzsszerűen megcifrázzuk. A tetejét koktélcseresznyével kirakjuk és vágott dióval megszórjuk. Készítettem már úgy is, hogy marcipánból kis csillagokat szúrtam ki, és azzal raktam ki a tetejét, úgy is nagyon szép.



Jó étvágyat hozzá ! :-)

2012. december 13., csütörtök

Karácsonyi mézeskalács






Mézeskalácsból minden évben több adagot sütök, de szinte sosem elég. Imádom amikor olyan "karácsony illat" lengi be a lakást. Régi jól bevált receptünk van anyukámmal, ami rögtön bepuhul, és jól záródó fémdobozban sokáig eláll. Írókázva szerintem ajándéknak is gyönyörű. Az eredeti recept egy régi Lajos Mari könyvből van, ezt alakítottuk át egy kicsit az évek során.




Hozzávalók :

35 dkg méz
10 dkg vaj
10 dkg kristálycukor
3 db tojás
2 púpos teáskanál szódabikarbóna
3  púpos teáskanál mézes fűszerkeverék ( őrölt fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, kardamom keveréke)
70 dkg finomliszt (+ amennyit a lisztezett deszkáról felvesz a gyúráskor )


Elkészítés :

Egy tálba belemérjük először a mézet, vajat, cukrot, hozzáütjük a tojásokat, a mézes fűszerkeveréket (liszten és a szódabikarbónán kívül mindent), és kézi robotgéppel jól kikeverjük. Utána hozzáadjuk a szódabikarbónával elkevert lisztet, összegyúrjuk,  két cipót formálunk belőle ( kicsit ragacsos tészta lesz).
Alufóliával és egy konyharuhával letakarva ( ne száradjon ki), 2-3 órát pihentetjük szobahőmérsékleten, majd utána alaposan átgyúrjuk a cipókat mielőtt kinyújtjuk.
Lisztezett deszkán kb. 2-3 mm vastagságra nyújtjuk és különféle mintákra kiszúrjuk.
Lehetőleg vékonyra kell nyújtani, mert a sütőben meg fognak nőni, és minél gazdaságosabban szúrni a mintákat, hogy ne kelljen sokszor összegyúrni a maradékot, mert a tészta így mindig felvesz egy kis lisztet, és változik a textúrája ( keményebb lesz).
A sütőt 170 fokra előmelegítjük, sütőpapíros tepsire rakjuk a kiszúrt tésztákat, és 8-10 perc alatt kisütjük, míg szép mézbarna színe lesz.
Vigyázni kell, nem szabad ott hagyni, mert nagyon hamar megég !





Íróka : 1 tojásfehérjét felverünk és fokozatosan hozzákeverünk 20dkg porcukrot ( tojás méretétől függően lehet kicsit kevesebb is),1 evőkanál étkezési keményítőt, és 1 teáskanál citromlét. Akkor jó, ha csíkot lehet vele húzni, de már nem folyik annyira. Egy zacskóba kanalazzuk, a tetejét összecsavarjuk, megkötjük és az egyik csücskére egy pici lyukat vágunk, hogy szép vékony vonalat lehessen írni. 1-2 óra alatt megszáradnak a díszek, és lehet csomagolni a mézeseket.



 Kellemes karácsonyi készülődést, jó sütögetést kívánok ! 

Jó étvágyat hozzá ! :-)











2012. december 9., vasárnap

Narancsos karácsonyi linzer



Az egyik kedvenc karácsonyi linzerem, minden évben megsütöm, puha omlós , illatos a narancstól, és jól záródó dobozban nagyon sokáig eláll. Narancsdzsemmel töltve a legmutatósabb, de csak simán különféle mintákra kiszúrva is nagyon szép. Ajándéknak sem utolsó ! :-)

Hozzávalók:

500 gr finomliszt
200 gr porcukor
250 gr vaj vagy margarin
1 narancs reszelt héja
3-4 evőkanál szűrt narancslé
2 tojássárgája
1 egész tojás
1 kk. sütőpor

Töltelékhez és díszítéshez:

narancsdzsem
vaníliás porcukor


Elkészítés:




A tésztát előző nap készítjük el, mert egy éjszakát pihentetni kell a hűtőben !

1. A narancsot jól megmossuk, héját lereszeljük, levét kicsavarjuk és átszűrjük.
2. A vajat, porcukrot, reszelt narancshéjat, robotgéppel jól kidolgozzuk, és apránként hozzáadjuk a tojássárgákat és a tojást.
3. Beledolgozzuk a sütőporral összekevert lisztet, és 3-4 evőkanál narancslét.
4. Cipót formálunk belőle és fóliába csomagolva a hűtőbe tesszük.






5. Másnap a tésztát kb. 3mm vastagságra kinyújtjuk és mintákat szaggatunk. Ha meg szeretnénk tölteni akkor egy tepsi tele minta, egy tepsi közepén kiszúrva. Ami a közepéből kiesett, én azt is megsütöm, mert nagyon mutatós közé tenni a kicsi szíveket, csillagokat, de össze is lehet gyúrni és újra kiszúrni.






6. A sütésnél nagyon kell vigyázni, mert hamar megbarnul a széle, és akkor nem annyira szép.
 170 fokra előmelegített sütőben, kb. 7-8 perc alatt kész. ( Nem szabad ott hagyni mert megég !)
7. Összekeverjük a porcukrot egy vaníliáscukorral, és ebbe forgatjuk a lyukas tetőket, illetve ami a töltetlen marad.
8. Kiskanál segítségével (vagy egy zacskó csücskét kivágjuk, és abból nyomjuk) egy kevés narancsdzsemet teszünk a formák közepébe, és rátesszük a porcukorba mártott tetejét. Saját készítésű narancslekvárt használtam, ami sűrűbb és nem folyik ki belőle.







Nagyon jó karácsonyi készülődést, sütögetést kívánok!
 Jó étvágyat hozzá! :-)













Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...